UA / RU
Підтримати ZN.ua

Комунальні платежі: чи змінилися тарифи на світло, воду та газ

В Україні діє мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги.

Попри війну, українці мають оплачувати комунальні послуги. Зокрема, необхідно своєчасно платити за споживання електроенергії, газу та води. 

Під час воєнного стану в Україні основні комунальні тарифи — на газ, тепло, гарячу воду залишаються незмінними згідно з рішенням Кабміну до оголошення закінчення особливого періоду та шість місяців потому. Це засвідчене мораторієм на підвищення тарифів на комунальні послуги.

Тариф на електроенергію: чи змінився він з 1 березня

Національна комісія, яка здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) повідомляє, що попри воєнний стан тарифи для українців піднімуть вже весною 2023.

Наразі для індивідуальних побутових споживачів тариф на світло становить:

Ці тарифи будуть діяти до 31 березня 2023 року після чого, скоріше за все, будуть перераховані та збільшені. 

Перші підвищення відбудуться навесні (у квітні), а згодом у липні. У першу чергу подорожчання торкнеться шести операторів, які знаходяться найближче до лінії фронту. В результаті ціни зростуть на 54,4−81,7% для першого класу напруги та на 35,6−56,7% — для другого.

Тарифи на розподіл електроенергії підвищуватимуться поетапно для наступних обленерго:

Читайте також: Соціальні виплати: як оформити субсидію на оплату комунальних послуг

Чи підвищився тариф на воду з 1 березня

Експертка із ЖКГ Христина Ненно пояснила, що не всі українські водоканали підпорядковуються НКРЕКП, пише НВ.

«Якщо ми говоримо про маленькі містечка та села, де немає величезних водоканалів, хоча вони є в переліку НКРЕКП, то щодо них може прийняти рішення про підвищення місцева влада. Однак воно має бути економічно обґрунтованим. І хочу нагадати, що у нас є закон України 7427 про встановлення мораторію на підвищення тарифу на гаряче водопостачання і тепло», – сказала вона.

Голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко зазначив, що в Україні є закон, згідно з яким тарифи на тепло і гарячу воду, а також газ і розподіл газу не будуть зростати під час війни і півроку після неї.

«Тобто тут у нас є чітке законодавче обмеження. Враховуючи, що була заява голови НКРЕКП, а вони мають прямий вплив на тарифи на електроенергію, тобто вони своїм рішенням можуть прийняти рішення щодо зростання тарифів на електроенергію та воду. Тут можемо очікувати, як варіант, — підняття тарифів на водопостачання, водовідведення і електроенергію, причому як для бізнесу, так і для побутового споживача. Але чи будуть зростати тарифи, поки що немає ніяких гарантій», — резюмував він.

Читайте також: Киянам більше подобається робота місцевої влади та комунальних служб зараз, аніж до війни – дослідження

Тариф на газ: чи змінився він з 1 березня

Постачальники газу не підняли свої ціни на газ для побутових споживачів.  Річні тарифні плани досі пропонують дев'ять постачальників. Свої цінники на газ для населення газопостачальні компанії не змінили.

У березні вартість газу для побутових споживачів коливатиметься від 7,70 до 9,99 грн за кубометр.

Українці на період дії воєнного стану захищені від ринкових коливань ціни на газ. Близько 98% побутових споживачів газу є клієнтами Газопостачальної компанії «Нафтогаз України». Вони отримують газ за гарантованою ціною 7,96 грн за кубометр.

Через скрутне матеріальне становище деякі громадяни в Україні мають борги за комунальні послуги. Кандидат фізико-математичних наук, юрист, директор аналітико-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко розповів, що робити українцям, які мають комунальні борги у матеріалі «Чи спишуть українцям борги за комуналку та на яких умовах?» на ZN.UA.