UA / RU
Підтримати ZN.ua

Коломойський таємно платив мільйони доларів колишньому главі "Укрнафти" за мовчання про схеми олігарха - ЗМІ

Коломойський особисто підписав окремий контракт з колишнім топ-менеджером напівдержавної компанії.

Коломойський платив колишньому менеджменту "Укрнафти" за відстоювання його інтересів

Попередні топ-менеджери "Укрнафти" отримували мільйонні бонуси безпосередньо від міноритарних акціонерів (контролює олігарх Ігор Коломойський) за відстоювання їх интерсов, а не інтересів головного акціонера компанії – держави.

Це випливає з копій контрактів між міноритарними акціонерами "Укрнафти" і топ-менеджментом компанії, оприлюднених РБК-Україна та DT.UA.

Відповідно до документів, бонуси екс-голови правління компанії бельгійця Пітера Ванхеке становили $ 3-5,25 млн на рік, а його заступника Михайла Бакуненко - $ 1,75 млн в рік.

"Отже, керівники нафтогазової компанії були матеріально зацікавлені приймати рішення на користь тих, хто платив їм зарплату - тобто міноритарних інвесторів, а не держави", - пише видання.

Контракт Пітера Ванхеке

Згідно з контрактом, міноритарні акціонери виплачують Ванхеке фіксований бонус у розмірі $ 3 млн. Ще $ 2,25 млн в рік бельгійцю давали за те, що "міноритарні акціонери задоволені виконанням обов'язків".

Крім того, якщо б "Укрнафта" провела успішне IPO (первинне публічне розміщення акцій) на міжнародній біржі, Ванхеке отримав би додатковий бонус у розмірі $ 9 млн.

Також компенсаційний пакет передбачав корпоративну медичну страховку для всієї родини Ванхекке. При цьому в документі зазначено, що якщо її не забезпечить сама компанія, то забезпечать міноритарні акціонери.

Примітно, що контракт Ванхеке датований 24 лютого 2011 року. А про офіційне призначення бельгійця головою правління було оголошено на наступний день після дати підписання документа - 25 лютого 2011 року.

Договір між Геннадієм Боголюбовим і Плутісом Коннарі

Аналогічний документ був підписаний і між міноритаріями "Укрнафти" і ще одним її керівником, не пов'язаним з компанією раніше - Аланом Саттоном, який в червні 2011 року був призначений директором з економіки та планування.

Згідно з документом (підписаний 16 травня 2011 року), міноритарії зобов'язалися платити Саттону $ 350 тис. на рік плюс річний бонус у розмірі $ 150 тис. Ще $ 350 тис. – за вихід "Укрнафти" на біржу. Крім того, Саттону оплачувалася оренда житла - $ 2,4 тис. на місяць.

Договір між Ігорем Коломойським і Плутісом Коннарі

Таким чином, колишнє керівництво "Укрнафти" "замість того, щоб діяти в інтересах усіх власників, перебувало в залежності від Коломойського і Боголюбова", - пише у свою чергу народний депутат Сергій Лещенко у своєму блозі.

"Я не здивуюся, якщо аналогічний таємний контракт олігарх запропонував і новому керівнику компанії", - додає колишній журналіст.

Лещенко сподівається, що "секретне фінансування Коломойським менеджерів "Укрнафти", що призвело до збитків державному акціонеру, ляже в основу кримінального провадження проти олігарха".

Контракт с Михаилом Бакуненко

Контракт с Алланом Саттоном

Контрольний пакет акцій 50%+1 акція належить державі, а особі НАК "Нафтогаз України". Ще 42% акцій - міноритарним акціонерам, які контролює група "Приват".

У списку міноритаріїв "Укрнафти", згідно з документами, значаться компанії: Littop Enterptises Limited, Bridgemont Ventures Limited, Bordo Management Limited, Ballioti Enterptises Limited і Renalda Investments Limited.

Акціонером Littop і Bridgemont в свою чергу виступає зареєстрований в Белізі офшор Fresno Capital Corp. Його співвласниками, згідно трастовим договорами з кіпріотом Плутис Коннари, виступають Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов в частці 50/50. З 42% акцій "Укрнафти" цим двом кіпрським офшорам належить 26%.

Ванхеке-2

У свою чергу, як писало раніше ZN.UA, новий "незалежний" іноземна глава "Укрнафти" британець Марк Роллінз, схоже, йде по стопах свого попередника. За інформацією джерел, зарплата нового голови "Укрнафти" складе кілька мільйонів доларів. Так, відповыідно до контракту він буде отримувати гарантовану зарплату в $ 500 тис.

Крім цього, згідно з контрактом, Роллінз також буде отримувати винагороду в розмірі 2% від прибутку "Укрнафти" в рік. Наприклад, в 2014-му Роллінз заробив би премію в розмірі понад 24 млн грн. Якщо б цей прибуток був вище в чотири рази, як вважає ревізійна комісія, йому б належало відповідно майже 100 млн грн.

Також, за інформацією ZN.UA, британець нібито намагається зафіксувати мінімальний бонус у розмірі 2 млн дол. у рік і з гарантованою виплатою у валюті, але в цьому поки що не знайшов розуміння.

Проте, як повідомили в "Нафтогазі", умови контракту з Роллінзом ось вже 1,5 місяці не узгоджені через його позицію: він не хоче брати на себе зобов'язань і персональної відповідальності за виконання рішень двох попередніх зборів акціонерів в частині виплати дивідендів. Крім того, Роллінз також "категорично проти" включення в контракт зобов'язань щодо сплати податкової заборгованості.

"Наведені яскраві грошові параметри - це не найцікавіше. Справа в тому, що за такі гроші британський фахівець... відмовляється гарантувати виплату боргів по податках і дивідендах. Іншими словами, не береться виконати основні завдання, які ставила перед собою держава, змінюючи менеджмент найбільшої нафтовидобувної компанії країни" - пише в статті ZN.UA директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн.

Крім того, як розповіли ZN.UA джерела в "Нафтогазі", вже на наступний день після призначення главою компанії Роллінз не з'явився для обговорення умов свого контракту, хоча його там чекало все керівництво держкомпанії. Він вважав за краще спілкування з юристами "Укрнафти".