UA / RU
Підтримати ZN.ua

Коломойський і Боголюбов вивели 5,5 млрд доларів з "Приватбанку" через кіпрську філію - ​​OCCRP

Національний банк не помітив виведення коштів, тому що не відрізнив кіпрську філію від українського відділення "Приватбанку".

Колишнім власникам "Приватбанку" Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову вдалося вивести з його рахунків 5,5 млрд доларів завдяки тому, що Нацбанк не побачив різниці між українськими відділеннями банку та його філією на Кіпрі, говориться в матеріалі журналістів "Проекту з розслідування корупції та організованої злочинності" OCCRP, опублікованому 19 квітня. Автор матеріалу Грем Стек посилається на висновки зі звіту міжнародної компанії Kroll, зробленого за замовленням НБУ.

У розслідуванні йдеться, що гроші з "Приватбанку" виводилися на кіпрську філія, і Нацбанк не вважав ці транзакції підозрілими. Регулятор розглядав філію на Кіпрі так само, як і українські відділення "Приватбанку". Таким чином, посадові особи НБУ не бачили, що гроші виводяться за межі України.

У той же час, кіпрський регулятор або не помітив, що переклади з України підкріплені фіктивними контрактами, або не зробив нічого, щоб зупинити їх, вважає автор публікації.

Детективи Kroll склали доповідь на підставі власної звітності націоналізованого "Приватбанку".

Читайте також: МВФ знову похвалив Україну за націоналізацію і реформування "Приватбанку"

Окружний адміністративний суд Києва в четвер, 18 квітня, задовольнив позов Ігоря Коломойського до Національного банку і Кабінету Міністрів про неправомірність націоналізації "Приватбанку". Він також скасував рішення НБУ про перелік пов'язаних з "Приватбанком" осіб, на підставі якого приймалося рішення про нацоналізаціі.

Президент Петро Порошенко заявив, що претензії бізнесмена Ігоря Коломойського на "Приватбанк" є загрозою мільйонам вкладників цього банку і ризиком дефолту і економічної кризи в Україні.

У свою чергу прем'єр-міністр України Володимир Гройсман зазначив, що підтримує позицію НБУ і Міністерства фінансів, які збираються оскаржити рішення суду щодо скасування націоналізації "Приватбанку". Увечері 18 квітня глава держави скликав нараду РНБО і доручив ГПУ і СБУ оцінити дії суддів на предмет складу злочину в їхніх діях.

У НБУ також заявили про неможливість повернення "Приватбанку" колишнім власникам.

Посольства США та ЄС нагадали, що міжнародні партнери підтримали націоналізацію "Приватбанку", запевнивши, що продовжують підтримувати діяльність Мінфіну і Нацбанку України.

21 грудня 2016 року "Приватбанк" перейшов у державну власність. Держава отримала 100% в його капіталі, фінустанову було докапитализировано на суму 116,8 млрд грн. В кінці червня 2017 року Кабмін вирішив докапіталізувати банк ще на 38,5 млрд гривень на підставі пропозицій НБУ та висновку незалежного аудитора - компанії EY.

Як пише для DT.UA Енгін Акчакоча, глава наглядової ради Приватбанку, сьогодні ПриватБанк один з кращих прикладів успіху реформ в державному секторі в Україні.