UA / RU
Підтримати ZN.ua

Коболєв розповів про суму збитків від можливого припинення транзиту російського газу

За словами керівника "Нафтогазу", Росія прагне придушити Україну в першу чергу економічно.

Можливе припинення транзиту російського газу через Україну завдасть шкоди економіці країни в розмірі приблизно 3,5 мільярда доларів, розповів голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв інтерв'ю Deutsche Welle.

"Приблизно 3,5 млрд доларів. Десь 2-3 відсотки від ВВП. Це буде дуже болісно", - відповів Коболєв на питання журналіста про збитки у разі припинення транзиту російського газу через Україну.

За його словами, Росія прагне придушити Україну економічним шляхом.

"Як мінімум економічно, при м'якому сценарії. При жорсткому мова йде про військові дії", - повідомив Коболєв.

У 2017 році обсяг транзиту природного газу по території України досяг рекордного значення за останні 7 років. Української ГТС протранзитовано 93,5 млрд кубометрів природного газу для європейських споживачів, що на 13,7% перевищує аналогічний показник 2016 року.

Контракт на транзит між "Нафтогазом" і "Газпромом" було підписано в 2009 році за підсумками переговорів Юлії Тимошенко та Володимира Путіна. Він розрахований на десять років - до 31 грудня 2019 року.

Раніше Коболєв заявив, що пропозиції "Газпрому" для обговорення з НАК "Нафтогаз України" є неприйнятними та є такими, що перебувають за межею фантазії. За словами Коболєва, на даний час переговори тривають.

Нагадаємо, що 5 березня "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів в суді.

Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги "Нафтогазу" про компенсації за недопоставлені "Газпромом" обсяги газу для транзиту. "Нафтогаз" домігся компенсації в сумі $ 4,63 млрд за недопоставку "Газпромом" узгоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень в Стокгольмі "Газпром" повинен сплатити $ 2.56 млрд на користь "Нафтогазу".

"Газпром" отримав, але повернув передоплату "Нафтогазу" за газ. Таким чином "Газпром" відмовився з 1 березня поставляти газ "Нафтогазу", що по суті є порушенням рішення Стокгольмського арбітражу. Також російський газовий монополіст продовжує порушувати технічні умови договору про транзит газу через Україну.

"Газпром" відобразил у звітності за 2017 рік резерв на виплати $ 2,6 млрд "Нафтогазу", однак відмовився виконувати рішення Стокгольмського арбітражу до винесення рішення по апеляції яка розглядатиметься в окружному суді у шведському Свеа.

Детальніше про рішення Стокгольмського арбітражу і можливі наслідки читайте в матеріалі Алли Єрьоменко та Олександра Малиновського "Стокгольмський бумеранг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".