UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Київенерго" нарахувало "борги" киянам, маніпулюючи даними показників лічильників

Посилання "Київенерго" на той факт, що основною причиною розбіжностей є несвоєчасне зняття населенням показників лічильників, не до кінця обгрунтовані.

Виконуючи в цілому дуже позитивне завдання по впровадженню нової інноваційної системи обліку споживання електроенергії через інтернет, працівники ПАТ "Київенерго" одночасно виконують досить непорядну функцію. Складається враження, що шляхом маніпулювання показниками в електронній абонентській книжці вони мимоволі чи свідомо створюють штучні борги населення.

Про це в статті DT.UA пише Артем Святненко.

З березня "Київенерго" змінило систему оплати за електроенергію. Головний сюрприз чекав киян в "платіжці": у більшості споживачів був вказаний досить солідний борг за попередні періоди ("сальдо") з загрозою відключення електрики у разі непогашення заборгованості.

"При більш пильному аналізі записів електронної абонентської книжки складається чітке враження, що поява боргів у споживачів є наслідком саме маніпуляцій оператором з показниками (контрольними, абонентськими і прогнозованими) шляхом їх вибіркового застосування" - пише автор.

Як зазначає Святненко, у цій досить складній, але логічній схемі розрахунків "є один маленький, але, на наш погляд, дуже істотний недолік". А саме - вплив людського фактора.

По-перше, робити помилки можуть самі абоненти "Київенерго". По-друге, дані в базу вводить оператор, і саме він вирішує, які свідчення внести, а які вважати "невраховуваними". При цьому зміни в електронній абонентській книжці може здійснювати будь-який працівник будь-якого з 12 центрів обслуговування компанії і в будь-який час.

Приклади маніпуляції даними в електронній абонентській книжці не вичерпні і описані автором лише в якості найбільш яскравих, відразу кидаються в очі.

Варто відзначити, що система обліку та нарахування оплати за спожиту електроенергію ПАТ "Київенерго" настільки складна, що не тільки пересічний громадянин, але, напевно, і досвідчений бухгалтер не зміг би відразу розібратися, яким саме чином здійснюються операції, що призводять до формування боргу споживача перед постачальником.

Найбільш цікава колонка абонентської книжки під назвою "Показники". Вона щедро заповнена цифрами й літерами в дужках, які позначають тип показань і можуть набирати таких значень: (С) - стартові (початкові); (К) - контролерські; (А) - абонентські та (Р) - розрахункові (прогнозовані).

В принципі сама програма розрахунків досить коректно здатна згладжувати проблему зняття абонентом показань у будь-який день місяця. Але за умови коректного внесення даних оператором.

При цьому посилання ПАТ "Київенерго" на той факт, що переважна більшість споживачів не знімає показань приладів обліку електроенергії першого числа місяця, і саме це є основною причиною розбіжностей, також не до кінця обґрунтовані, пише Святненко.

"По-перше, в договорі про користування електроенергією про це нічого не сказано; по-друге, це не визначено в Правилах користування електричною енергією для населення, затверджених у 1999 р. урядом, на які постійно посилається "Київенерго". (Згідно п. 20 цих правил, розрахунковим періодом для визначення розміру оплати за спожиту електроенергію дійсно є календарний місяць, однак у п. 21, сказано, що "зняття показань приладів обліку провадиться споживачем щомісяця", без конкретних вимог або навіть побажань по датах" - пояснює він.

Детальніше читайте в статті Артема Святненка Монопольні розрахунки у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна.