UA / RU
Підтримати ZN.ua

Київ спростував можливість Москви в односторонньому порядку вийти із зони вільної торгівлі

Приймати рішення про вихід тієї чи тієї країни із зони вільної торгівлі мають глави держав країн-учасниць, але аж ніяк не Євразійська економічна комісія.

Росія не може в односторонньому порядку скасувати режим зони вільної торгівлі з Україною, оскільки його регулює угода про ЗВТ в межах СНД. Про це заявив урядовий уповноважений з питань співпраці з РФ, країнами СНД, Євразес та іншими регіональними об'єднаннями Валерій Мунтіян.

Раніше радник президента РФ Сергій Глазьєв заявляв, що РФ може поставити питання про скасування режиму вільної торгівлі з Україною після підписання угоди з ЄС про асоціацію, частиною якої є положення про ЗВТ.

За словами Мунтіяна, угоду про ЗВТ між державами-учасниками СНД підписано в жовтні 2011 року. Згідно з документом, "припинення дії угоди для будь-якої з його сторін можливе лише після надсилання з боку такої сторони до депозитарію Виконкому СНД письмового повідомлення про такий свій намір не пізніше ніж за 12 місяців до виходу".

"Тому припинення дії угоди і, тим самим, режиму вільної торгівлі, можливе лише за згоди на це сторони угоди. Вихід же, наприклад, Росії, з угоди призведе до її відмови від режиму вільної торгівлі не тільки з Україною, але й іншими державами СНД", - підкреслив Мунтіян.

Він також додав, що навіть гіпотетичний вихід з нього всіх трьох держав-учасників ТЗ не призведе до втрати дії угоди, так як її підписали 8 країн СНД.

За словами Мунтіяна, рішення про вихід держав-учасниць МС з угоди про вільну торгівлю має бути прийнято на рівні президентів цих держав, але аж ніяк не на рівні Євразійської економічної комісії. "Виникає логічне запитання, а навіщо Україні виходити з вигідної для неї в торгівельно-економічній сфері угоди, тим більше в умовах світової фінансово-економічної кризи? Україна буде захищати свої економічні інтереси і далі відстоювати зону вільної торгівлі без вилучень і обмежень", - додав він.

Нагадаємо: 20 серпня, Міністерство доходів і зборів України повідомило про результати перемовин зі своїми російськими колегами з Федеральної митної служби розпочатих напередодні. Зокрема, як йдеться у повідомленні, сторони домовилися про те, що додаткові процедури митного контролю щодо українських товарів не застосовуватимуть, товари українських підприємств перетинають російську митницю в штатному режимі, а санкції щодо українського імпорту, прийнято за рішенням митних органів РФ. У свою чергу Федеральна митна служба Росії заперечує блокування поставок товарів з України та створення "ризикових списків" українських імпортерів.

Як повідомляли раніше, за даними Федерації роботодавців України, з 14 серпня цього року митна служба Росії додала до переліку "ризикових" всіх без винятку українських імпортерів, що фактично на невизначений час блокувало постачання товарів з України. ФПУ звернулася до прем'єра Азарову з проханням сприяти якнайшвидшому розв'язанню торгівельних суперечок з РФ.

Низка компаній, зокрема постачальники овочів і фруктів, а також Метінвест, Global Spirits, Inkerman International і Мілкіленд вже заявили про проблеми з митним оформленням товарів на кордоні з Росією, а корпорація Оболонь заморозила експорт продукції до Російської Федерації. Сьогодні надійшла інформація про те, що за останній час на підходах до російсько-українському кордону накопичилося близько тисячі вагонів.

Тим не менш, представники української митниці заявляли про відсутність черг на українсько-російському кордоні. Азаров, хоча і визнав наявність певних проблем, закликав ЗМІ "штучно не роздмухувати і не перебільшувати ситуацію". !zn

Читайте також:

Україна поскаржиться в Євразійську комісію на "торговельну блокаду" Росії

Азаров попросив не перебільшувати ситуацію з Росією: не все так погано

Ми довго мовчки відступаємо, або "Їй не сподобалося-3"

Росія пояснила причини блокування імпорту з України