UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай закупив понад половину всієї пшениці світу та провокує світове подорожчання продовольства

У 2021 році Китай став основною країною, до якої постачалась й українська агропродовольча продукція.

У державному резерві Китаю опинилося більше зерна, ніж у решті країн світу разом узятих. Такі дії Пекіна можуть призвести до різкого стрибка цін на продукти харчування в усьому світі, повідомляє видання Nikkei Asia.

Зазначається, що уряд КНР збільшив імпорт зернових на 22% у цьому році та на 360% за останні 10 років.

Ця інформація підтверджується даними Мінсільгоспу США, які говорять про те, що в китайських сховищах зібрано 69% світових запасів маїсу, 60% рису, 51% пшениці та понад 30% соєвих бобів.

При цьому наголошується, що жодної гострої потреби та дефіциту з продуктами у країни немає.

"Наші запаси пшениці можуть задовольнити попит протягом півтора року. Немає жодних проблем із поставками продовольства", — сказав начальник відділу запасів зерна в Національному управлінні продовольства та стратегічних резервів Китаю Цинь Юйюнь. За його словами, Китай підтримує свої запаси продовольства на "історично високому рівні".

Дії Пекіна можуть призвести до різкого стрибка цін на продукти харчування в усьому світі.

"Купити їжу на світовому ринку зараз важче, ніж практично будь-якого року з 1961-го, коли ООН почала вести статистику", — зазначив старший науковий співробітник британського університету University of Warwick Алістер Сміт.

За словами аналітика, востаннє подібну динаміку можна було спостерігати у 1973-74 роках на тлі нафтової кризи. За його розрахунками, зростання реального індексу продовольчих цін перевищило 20% із моменту ведення статистики. Фахівець наголосив, що нова хвиля зростання цін на продукти харчування, перш за все, вдарить по найбідніших країнах світу.

Читайте також: Вивозити, по суті, вже нічого: трейдери експортували з України близько 10 млн т (понад 75%) продовольчої пшениці нового врожаю

Нагадаємо, у 2021 році Китай став основною країною, до якої постачалась й українська агропродовольча продукція. Найвагомішими складовими експорту продовольчих товарів та сільгосппродукції були зернові культури та олія.

Крім того, як писала ZN.UA, Китай інвестує в інфраструктуру та купує або орендує землі в багатьох бідних країнах світу. От тільки ще жодна країна не розбагатіла завдяки китайським грошам.

Китайці вже давно цікавляться родючими землями України. Раніше ходили чутки про передачу в оренду в Дніпропетровській області 100 тис. га землі. За інформацією українських і китайських ЗМІ, землі мали відійти в оренду на 50 років і розроблятися Сіньцзянською виробничо-будівельною компанією. Згодом площа орендованих угідь мала зрости до 3 млн га (при тому, що площа всіх сільгоспземель в Україні становить 42 млн га). Але ця новина викликала великий суспільний резонанс, і українській владі навіть довелося відхрещуватися від цієї угоди.

Пов'язана з Китаєм аграрна компанія KSG Аgro, до складу якої входять 42 підприємства, вже обробляє 94 тис. га українських с/г земель. Наприкінці 2014-го було оголошено, що китайська компанія "ХуанфаньЦюй" інвестує 58 млн дол. в агровиробництво в Чернігівській області. Щоправда, сьогодні цей проєкт перебуває в підвішеному стані.

2016-го китайська корпорація COFCO Agri відкрила в порту Миколаєва термінал для перевантаження олійних і зернових культур, що може пропускати до 2,5 млн т на рік. Проєкт коштував близько 75 млн дол., і тепер термінал працює майже на повну потужність, справно відправляючи до Китаю судна з зерном. Ця сама компанія має в Україні кілька великих елеваторів і олійноекстракційний завод, а також планує інвестувати ще кілька десятків мільйонів доларів в українське сільське господарство.

Нарешті, "Державна продовольчо-зернова корпорація України" - теж у сфері інтересів китайців. Зокрема, серед активів ДПЗКУ - елеватори (загальний обсяг 3,75 млн т), млини, комбікормовий і круп'яний заводи. ДПЗКУ також має досвід співробітництва з китайською стороною. Держкорпорація у 2012 році домовилася з Експортно-імпортним банком Китаю про надання кредиту на 1,5 млрд дол., кошти якого планувалося використовувати на закупівлі зерна в приватних трейдерів для їхнього експорту за торговельними угодами з КНР.

Зацікавленість КНР в українських орних землях очевидна. Україна - великий постачальник агропродукції на китайський ринок. Щорічно до Китаю поставляється понад 3,5 млн т зернових, а також 500–600 тис. т курятини, свинини, соняшникової олії. Але китайці хотіли б самі заробляти на поставках аграрної сировини до себе на батьківщину, їхніх інвестицій українці не побачать.

Детальніе про це читайте в матеріалі Андрія Паливоди - "Китай, якому все мало".