UA / RU
Підтримати ZN.ua

Хвилинка економічного оптимізму

Автор: Віктор Конев

Нульова інфляція у воюючій країні — фантастика! Але, за даними Держстату, базова інфляція з червня по липень в Україні була саме нульовою. Оптимістична нотка на тлі обстрілів і важкої ситуації на фронті.

А споживчі ціни в липні порівняно з червнем знизилися на 0,6%. Утім, тут усе зрозуміло — огірками й помідорами завалено всі ринки, та й кабачків вистачає.

Скажемо більше: в експрес-випуску Держстату за липень оптимізм (обґрунтований) — основне тло. Але це зовсім не означає, що в економіці України все прекрасно, а пушки росіян бабахають хіба що для акомпанементу. Ні, війна з російськими агресорами найсправжнісінька, і люди, військові та цивільні, гинуть по-справжньому. Тому оптимістичні цифри Держстату — хіба що подих полегшення та велике спасибі тим, хто утримує економіку України на плаву.

Читайте також: Економіка України: усе краще, ніж могло би бути

Пройдемося по цінах. На споживчому ринку в липні порівняно з червнем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої знизилися на 1,9%. Найбільше (на 18,2%) подешевшали овочі (дачі та городи почали давати продукцію, отже, на ринок чи до маркету ходити не треба). На 7,6% знизилися ціни на яйця, продукти переробки зернових, рис, фрукти, сало, соняшникову олію, кисломолочну продукцію. Водночас на 0,5–1,4% виросли ціни на м'ясо та м'ясопродукти, цукор, рибу й продукти з риби, безалкогольні напої.

Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 1,0%, більше на сигарети (1,5%), менше на алкоголь (0,6%).

Ціни на транспорт виросли на 2,7% в основному через підвищення цін на паливо на 7,3%.

У сфері зв'язку ціни майже не зростали — лише 0,3%, та й то через подорожчання поштових послуг.

Виходить, якщо виключити липневий базар із купами огірків і помідорів, то, як бачите, ціни вперто повзуть угору.

Загалом із січня по липень 2023-го споживчі ціни в Україні підскочили більш як на 18%. Тобто домогосподарства втратили майже п'яту частину своїх бюджетів, і тут уже не до оптимізму. Особливо якщо врахувати, що роботодавці здебільшого не поспішають піднімати зарплати. А на 12–15 тис. грн на місяць прожити дуже важко.

Читайте також: Ціни: був рис звичайний, стане басматі?

Що буде далі?

Очікування чогось кращого відкладемо на «після війни». Безсумнівно, восени темпи інфляції прискоряться. Крім нинішнього підвищення цін на паливо та можливого зростання тарифів у майбутньому, штовхати ціни вгору буде зростаюча ділова активність.

Бізнес справді дивиться в найближче майбутнє з обережним оптимізмом. Про це свідчить останнє дослідження ділових очікувань, проведене Нацбанком.

Отже, бізнес уперше від початку повномасштабної війни очікує зростання ділової активності в наступні 12 місяців. На тлі відновлення енергосистеми, поступового пожвавлення внутрішнього попиту та зміцнення курсу гривні респонденти очікують зростання обсягів виробництва товарів і послуг, а також позитивно налаштовані щодо перспектив розвитку власних підприємств. Водночас покращилися інфляційні та курсові очікування. Тобто ціни й курс, на думку підприємців, не галопуватимуть.

Читайте також: Безробіття в Україні знижується, але дисбаланси на ринку праці зберігаються

Так, відповідно до даних опитувань представників бізнесу в наступні 12 місяців очікуються:

Так, девальвація гривні, найшвидше, неминуча. Хоча... про долар по 40 кажуть давно, а він усе ще по 37.

Зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні очікують опитані підприємства всіх напрямів і видів діяльності, але найбільше:

По регіонах зростання очікують 15 областей, найбільше оптимістів у Чернігівській області. Падіння обсягів виробництва товарів і послуг в Україні очікують у Сумській, Кіровоградській та Одеській областях. Збереження обсягів виробництва товарів і послуг на поточному рівні очікують підприємства Тернопільської та Хмельницької областей.

Читайте також: Більшість українців економлять: які витрати довелося зменшити за час війни

Що ж до макроекономічних показників, то бізнес очікує інфляцію на рівні 15,7% (у попередньому кварталі — 20,7%). Зазначимо, що дані Держстату за інфляційними очікуваннями майже синхронні з даними опитування, проведеного НБУ. Утім, радіти нічому, 15% — це теж чимало.

При цьому сезонному інфляційному оптимізмі та очікуванні подальшого економічного зростання країни опитані власники підприємств оцінюють фінансово-економічний стан своїх компаній як слабкий, хоча негативні оцінки трохи пом'якшилися.

Вочевидь, теж розуміють, що нинішні поліпшення можуть виявитися лише коротким перепочинком перед черговим кризовим марафоном. Сподіваємося, запасаються силами й ресурсами.