UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зміни в менеджменті "Нафтогазу" загрожують згортанням реформ в "Укрнафті" – експерт

Представники "Привату" можуть продовжити свою деструктивну діяльність в компанії, вважає Сергій Куюн.

Після засідання наглядової ради "Укрнафти" 26 листопада глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв позбавив фактично всіх повноважень і права підпису виконавчого директора "Нафтогазу" Андрія Пасішника.

Як пише в своїй статті для DT.UA директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн, Пасішник уособлює собою радикально налаштоване крило менеджерів держхолдингу, що зіграв ключову роль у зміні менеджменту держкомпанії "Укртранснафта" та напівдержавної "Укрнафти".

"Втім, право підпису головою НАКу було відкликане практично в усіх співпричетних до "Укрнафти". Проте з високим ступенем упевненості уважні експерти говорять про те, що фактично такий розвиток подій означатиме згортання останніх реформ у нафтогазових компаніях", - вважає автор статті.

Читайте також: "Укрнафта" за 9 місяців вивела на "приватівські" структури 13,5 млрд грн

Куюн нагадує, що контракт з новим главою компанії Марком Роллінсом зобов'язував його звільнити все правління "Укрнафти" до кінця 2015 р.

З цією ініціативою виступив А.Пасішник, який завідував у НАКу кадровими питаннями й корпоративними правами. У цьому він одержав підтримку від міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина. Позиція керівника НАКу й за сумісництвом голови наглядової ради "Укрнафти" Андрія Коболєва була відсутня.

Опір змінам тривав аж до засідання наглядової ради "Укрнафти" 26 листопада. За даними джерел у "Нафтогазі", перенесене з 19 листопада засідання "Приват", за підтримки Коболєва, готовий був пересунути на пізніший термін, стверджує автор.

"Роллінс за фактом учинив істерику, мовляв, якщо звільнять правління, звільниться і він. Заспокоїти його зміг тільки міністр Демчишин, який був запрошений на засідання наглядової ради й змушений був терміново приїхати в НАК", - розповів очевидець тих подій.

Основна суперечка розгорнулася навколо персони Володимира Пустоварова, першого заступника правління, а по суті неформального керівника "Укрнафти" - після технічної нейтралізації Ванхеке бонусами та делегуванням повноважень.

Як уже повідомлялося, за тиждень до засідання наглядової ради "Укрнафти" Коломойський розпочав телефонну атаку на прем'єра Яценюка й підзвітного йому Коболєва з метою зберегти Пустоварова в компанії. За словами джерел, в іншому разі олігарх погрожує відмовитися від купівлі нафти "Укрнафти", що, на його думку, призведе до зупинки компанії. Підтверджує це і зрив двох листопадових аукціонів. Тактика Коломойського дала свої плоди: було звільнене все правління "Укрнафти" за винятком Пустоварова, повноваження якого, згідно з документами засідання, закінчуються 22 грудня 2015 р.

У свою чергу, британець пропонував звільняти членів колишнього правління в міру підписання договорів з новими менеджерами.

Читайте також: Коломойський погрозами намагається домогтися скасування продажу сировини "Укрнафти" на аукціонах

"Ці контракти можуть мусолити роками, а тим часом стара команда продовжить свою діяльність, ми й так втратили вже півроку відтоді, як могли вперше звільнити всю цю банду в травні", - говорить один із членів наглядової ради "Укрнафти" з боку "Нафтогазу", який попросив не називати його імені.

Кульмінацією зборів став конфлікт між Пасішником і Коболєвим. Представники міноритарних акціонерів Михайло Кіперман та Урі Лейбер поцікавилися, на якій підставі на засіданні наглядової ради присутній Пасішник, аргументувавши це тим, що засідання закрите і в ньому можуть брати участь тільки члени НР і правління компанії.

"Я погодився, хоча в "Нафтогазі" кадрові й корпоративні відносини перебувають у моїй компетенції. Але водночас я зажадав, щоб засідання залишили й інші сторонні особи, як, наприклад, пан Карташов, керівник юрдепартаменту "Укрнафти" і особистий адвокат пана Коломойського, який не є членом правління або наглядової ради", - розповів свою версію подій А.Пасішник. Останній вимагав запротоколювати голосування з цього питання, що й було зроблено: Коболєв особисто проголосував за випровадження виконавчого директора "Нафтогазу" Пасішника і проти катапультування із залу Карташова та ще одного представника "Укрнафти" із супроводу Роллінса. Пасішник стверджує, що Коболєв також намагався відрадити від участі в засіданні народного депутата Вікторію Войціцьку, яка, напевно, єдина з депутатського корпусу відстежує всі перипетії навколо "Укрнафти".

"Коли це йому не вдалося (відрадити Войціцьку. - ред), він поінформував про присутність народного депутата на засіданні й запропонував представникам міноритарних акціонерів запросити на засідання своїх депутатів", - говорить Пасішник, зазначаючи, що "приватівці" від такої люб'язної пропозиції відмовилися.

Буквально відразу після завершення засідання наглядової ради Андрій Коболєв своїм наказом вніс зміни до штатного розкладу НАКу, перепідпорядкувавши департамент корпоративних прав Ярославу Теклюку, а питання безпеки й персонал - собі. Трохи пізніше стало відомо, що очільник компанії також відкликав у Пасішника право підпису.

"Інтрига і в тому, що у пана Роллінса, який веде поки що не зовсім зрозумілу гру, залишається достатньо місця для маневру. Джерела в НАКу вважають, що, навіть не увійшовши до правління, очевидні представники "Привату" можуть очолити важливі департаменти, продовживши таким чином свою деструктивну діяльність", - припускає автор статті.

Детальніше про останні події в "Укрнафті" читайте в статті Сергія Куюна З ким ви, містере Коболєв? свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".