Відповідний проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою забезпечення реформування нафтогазового комплексу» № 9429 зареєстровано у парламенті 8 листопада.
Законопроект зокрема пропонує внести зміни до частини 4 статті 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт». Законопроектом передбачається надати Кабінету міністрів необхідні повноваження здійснювати реформування НАК «Нафтогаз України».
А саме - пропонується скасувати заборону і дозволити Кабміну розпоряджатися «основними фондами, які не забезпечують ведення діяльності з транспортування магістральними та/або розподільними трубопроводами, зберігання у підземних газосховищах "Нафтогазу", дочірніх та заснованих нею підприємств».
Також пропонується дозволити «реорганізацію (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) державних підприємств магістрального трубопровідного транспорту за рішенням Кабінету міністрів у встановленому законодавством порядку».
Також пропонується заборонити порушувати справи про банкрутство щодо «НАК "Нафтогаз України", дочірніх та заснованих нею підприємств, а також державних підприємств, що здійснюють діяльність з транспортування магістральними та/або розподільними трубопроводами, зберігання у підземних газосховищах».
Законопроект розроблено на виконання доручення президента України від 2 вересня 2011 року про необхідність реформування НАК «Нафтогаз України» в рамках реформування нафтогазової галузі. Нагадаємо, що це необхідно у зв'язку з приєднанням України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, в рамках якого Україна зобов'язалася адаптувати вітчизняне законодавство до законодавства ЄС.
Раніше ZN.UA повідомляло про те, що Україна має намір почати реструктуризацію НАК «Нафтогаз», виділивши з нього видобувну компанію з подальшим виведенням її на біржу для залучення $5-10 млрд інвестицій. На думку аналітиків ринку, Микола Азаров мав на увазі дочірню структуру «Нафтогазу» - «Укргазвидобування».
Директор Світового банку в Україні, Білорусі, Молдові Мартін Райзер в інтерв'ю ZN.UA заявив, що Світовий банк хоче допомогти «Нафтогазу України» стати інвестиційно привабливою компанією, що у свою чергу допоможе їй залучити необхідні кошти для повної реалізації економічного потенціалу.
Нагадаємо, у березні цього року міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив про принципове рішення уряду України продати до 25% акцій НАК «Нафтогаз України». За його словами, продаж планується здійснити до середини наступного 2012 року шляхом розміщення акцій НАКу на біржі (за них в уряді розраховують виручити щонайменше $5-6 млрд).
На початку року голова правління НАК Євген Бакулін заявляв, що «Нафтогаз» готує низку пропозицій щодо реструктуризації компанії, у тому числі створення спільних підприємств, залучення іноземних інвестицій, і можливий вихід на IPO до 2012-2013 роках.
Останнім часом активно обговорюється продаж частини акцій «Нафтогазу» на закордонних біржах. При цьому експерти сумніваються як у доцільності, так і в законності такого кроку.