UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кабмін схвалив законопроект про демонополізацію ринку електроенергії

Реформа ринку узгоджена з європейськими правилами.

Кабінет міністрів України схвалив і направив на розгляд Верховної Ради законопроект про реформу ринку електроенергії, яка передбачає усунення монополії та спрощення підключення до електромереж.

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк повідомив, що документ узгоджений зі всіма західними партнерами України. Втім, можлива його подальша доробка вже безпосередньо в парламенті.

"Законопроект схвалюємо і відправляємо в парламент, і в парламенті будемо допрацьовувати, - сказав Яценюк на засіданні уряду в середу, 2 березня. - Законопроект в цілому схвалений усіма нашими західними партнерами, ми разом над ним працювали".

Також прем'єр-міністр зазначив, що прийняття закону дозволить індивідуальним споживачам обирати постачальника електроенергії, який запропонує кращі умови.

"Як фізична особа, я побачу, що, умовно, 5 компаній пропонують постачання електроенергії у Печерському районі (міста Києва - ред.), наприклад. Я бачу, вибираю постачальника і підписую договір. Це дасть можливість заощадити, вибравши кращі умови", - підкреслив глава уряду, передає УНІАН.

За словами Яценюка, прийняття законопроекту також позитивно позначиться на вартості електроенергії для підприємств та ефективності розподілу навантаження на енергогенеруючі потужності.

"Таким чином, великі компанії, умовно, підуть туди, де ціна найдешевша. Вони підуть в "Укргідроенерго" та "Енергоатом". Вони повинні підлаштуватися під піки виробництва, тому що піки (споживання - ред.) "Енергоатом" не витримує, а піки будуть витягати "тепловики" (теплоелектростанції - ред.)", - підкреслив прем'єр.

У свою чергу міністр енергетики Володимир Демчишин зазначив, що закон може бути прийнятий до кінця березня в першому читанні. Він нагадав, що документ розроблявся протягом останнього року із залученням громадськості, представників ринку енергетики і західних фахівців.

"На сьогоднішній день в системі енергетики ми живемо в планово-економічній системі Радянського Союзу. Є виробники, які продають всю енергію енергоринку, який є посередником між виробниками і споживачами, а енергоринок продає її обленерго, які поставляють її кінцевим споживачам", - говорить Демчишин, цитує його "Економічна правда".

Читайте також: Щоб зрозуміти енергоринок, не обов'язково встромляти пальці в розетку

За словами Демчишина обленерго стане виключно організацією, яка передає енергію і буде отримувати за це відповідну плату. Основна функція постачання перейде постачальнику, який не буде пов'язаний з обленерго.

За його словами, проблема в тому, що кінцевий споживач не може вибрати того, хто йому буде постачати енергію.

"Споживач не має можливості не тільки вибрати найбільш вигідний тарифний план, згідно з графіком споживання, не може взагалі змінити виробника і повністю залежить від обленерго, яке використовує своє монопольне становище", - говорить він.

Як зазначається, новий закон дає можливість споживачам і виробникам укладати контракти.

"Це так званий ринок двосторонніх договорів. Це дасть можливість споживачам право вибору якості і ціни електроенергії, а виробникам дозволить вибрати тих споживачів, які їм вигідні. Протягом певного періоду у кожного споживача з'являється можливість вибрати постачальника, який зможе запропонувати більш вигідні умови порівняно з усім ринком", - говорить він.

За словами Демчишина, також закон дасть можливість виробникові поліпшити структуру виробництва, знайти своє місце на ринку, знайти свого споживача і оптимізувати свій графік.

"Ми переконані, що такий ринок дасть поштовх конкуренції за споживача і відповідно переможе той, хто буде пропонувати кращу ціну", - говорить міністр.

Нагадаємо, законопроект передбачає впровадження протягом двох років нової моделі ринку електроенергії в Україні: ринку "на добу вперед", внутрішньодобового ринку, балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг, ринку двосторонніх договорів.

До кінця 2018 року буде діяти перехідний період, протягом якого гарантований покупець буде купувати до 75% потужності АЕС і до 30% від середньодобового виробництва ГЕС за регульованими цінами.