UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кабмін розширив коло учасників програм «Доступна іпотека 7%» та «Доступні кредити 5-7-9%»

Наразі текст постанови відсутній як на сайті Кабміну, та і на сайті Міністерства фінансів, яке виступало розробником документу.  

Кабінет міністрів розширив коло позичальників державних програм «Доступні кредити 5-7-9%» та «Доступна іпотека 7%». Як повідомила пресслужба Міністерства фінансів, відповідну постанову «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 28 та від 24 січня 2020 р. № 29» було ухвалено на урядовому засіданні 21 жовтня.

Згідно з повідомленням Мінфіну, уряд вирішив долучити до держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%» ФОПів з річним доходом до 50 млн грн. Вони зможуть отримати без застави пільгові кредити за ставкою 12% річних - до одного млн грн (кредит може забезпечуватися поручительством).

"Одними із головних пріоритетів Мінфіну залишається розвиток ринку послуг кредитування підприємців та створення фінансових механізмів для запуску іпотечних інструментів», – зазначив заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук.

Постановою також запроваджено державну програму фінансового лізингу для суб’єктів мікро, малого та середнього підприємництва (ММСП). Процедура відбуватиметься шляхом часткової компенсації фактичних витрат на сплату базової винагороди за договорами фінансового лізингу до рівня 5, 7 або 9 відсотків річних.

Крім того, програма «5-7-9%» об'єднається з регіональними планами підтримки малого бізнесу шляхом співпраці Фонду розвитку підприємництва з місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування.

«Це дозволить збільшити обсяг допомоги підприємствам малого та середнього бізнесу шляхом об’єднання коштів державного та місцевих бюджетів у рамках реалізації програми», – вважають в уряді.

Також постанова передбачає спрощення вимог до предмета іпотеки, який має намір купити позичальник. Зокрема, скасовуються вікові обмеження до нерухомого майна (крім нерухомості в обласних центрах з населенням більше одного млн, що має експлуатуватися або реконструюватися не раніше, ніж упродовж десяти років). Також збільшується ліміт можливого перевищення площі предмета іпотеки з 20% на 40% від нормативної площі, яку позичальник оплачує самостійно.

Нагадаємо, із початку програми "Доступні кредити 5-7-9%" представники мікро, малого і середнього підприємництва (ММСП) отримали від уповноважених банків 25 170 кредитів на суму 66,2 млрд грн.

Програма 5-7-9% реалізується Фондом розвитку підприємництва (ФРП), який наразі уклав угоди про співробітництво з 39-ма банками на умовах компенсації відсотків.

На початку серпня 2021 року Форум провідних міжнародних фінансових установ, членами якого є 12 міжнародних банків, що працюють в Україні, надіслав лист до Національного банку та Міністерства фінансів з проханням "обмежити реалізацію програми "Доступні кредити 5-7-9%".

В листі голова правління "Райффайзен Банку" Олександр Писарук від імені всіх членів Форуму заявив, що наразі бюджетні кошти витрачаються переважно не на підтримку бізнесу, який постраждав від карантину, та не на фінансування інвестиційних проєктів чи створення нових робочих місць, а на поповнення оборотних коштів платоспроможного бізнесу.

Читайте також: Іпотека під 7% - Банки видали кредитів на 200 мільйонів гривень

Раніше повідомлялося, що іпотечне кредитування в Україні перевищило доковідний рівень. За шість місяців 2021 року українські банки видали 4652 іпотечних кредити на загальну суму понад 3,6 млрд грн. Це на 860 мільйонів більше, ніж в доковідному 2019 році, і також вже перевищує показники 2020 року.

Однак В Україні майже вичерпалося джерело потенційних покупців житла — на фінансовому плаву залишилося тільки 7–8% громадян, які ще здатні купити собі квартиру. Чим не результат численних «покращень» і «економічних проривів»? Подробиці читайте в статті Олега Синельникова.