На Кабміні сьогодні, 11 грудня, винесли законопроект, який має унеможливити повернення "Приватбанку" екс-акціонерам та полегшити державі судові спори з недобросовісними власниками неплатоспроможних банків. Документ очікує голосування в Верховній Раді та підпис президента.
Як пише Галина Калачова, законопроект передбачає три блоки змін: зміни щодо корпоративного управління; удосконалення законодавства щодо судового провадження у справах щодо виведення банку з ринку; оновлення правил виведення банку з ринку.
При цьому найцікавішими новаціями закону є:
1. Переписаний розділ про істотну участі в капіталі банку та його структуру власності. Все досить жорстко і під контролем НБУ. Детально прописаний порядок набуття/збільшення істотної участі. За порушення останнього (якщо збільшення/набуття істотної участі не було погодження з НБУ) НБУ може тимчасово позбавити такого власника використання права голосу та/або вимагати відчуження відповідних акцій банку.
2. Прописуються зобов'язання банків дотримуватися нормативів НБУ - ліквідності, капіталу та ін.
3. НБУ отримує право вимагати зміни склади раду або правління банку, якщо НБУ вважає що ці особи неефективні. Керівники банків зобов'язуються запобігати появі конфлікту інтересів.
4. Банк зобов'язується визначати пов'язаних осіб до здійснення операцій з ними. НБУ при здійсненні банківського нагляду має право визначати пов'язаних осіб.
5. Уточнюється поняття банківської таємниці (рішення про визнання банку неплатоспроможним є БК), прописуються умови поширення інформації, яка відноситься до БК. Розкриття БК Нацбанком можливе у трьох випадках: на запит фіз-особи, на запит юр. особи (за певних обставин), за рішенням суду.
6. Ну і найсмачніше: в процесі оскарження рішення НБУ позивач має право на компенсацію заподіяних йому "реальних збитків".
Шостий апеляційний адмінсуд 19 грудня розгляне апеляційну скаргу держави на рішення Окружного адмінсуду від 18 квітня про скасування націоналізації Приватбанку.
21 грудня 2016 року "Приватбанк" перейшов у державну власність. Держава отримала 100% в його капіталі, фінустанова було докапитализировано на суму 116,8 млрд грн. В кінці червня 2017 року Кабмін вирішив докапіталізувати банк ще на 38,5 млрд гривень на підставі пропозицій НБУ та висновку незалежного аудитора - компанії EY.
Сьогодні суди різних інстанцій розглядають сотні проваджень, пов'язаних з "Приватбанком". Детальніше читайте в статті Юлії Самаєвої "Схема Optima" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".