UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європейські члени НАТО обговорюють цільовий показник оборонних витрат на рівні 3% ВВП — FT

Збільшення витрат може бути узгоджене на саміті наступного року, що посилить тиск на національні бюджети.

Європейські члени НАТО обговорюють збільшення цільового показника оборонних витрат до 3% ВВП на тлі повернення Дональда Трампа на посаду президента США, повідомляє FT, посилаючись на джерела.

Читайте також: Каллас посперечалась з Орбаном на саміті НАТО щодо долі України в Альянсі — Politico

Чотири особи, які брали участь у попередніх переговорах, розповіли Financial Times, що розглядалося різке підвищення з 2% ВВП — крок, який чинитиме сильний тиск на і без того напружені національні бюджети і який викликає побоювання в багатьох столицях.

За підрахунками Альянсу, з 32 країн НАТО 23 досягнуть встановленого 2-відсоткового показника цього року, порівняно лише з шістьма країнами в 2018 році. Однак це також означає, що сім європейських членів Альянсу, в тому числі Італія та Іспанія, все ще не досягли цільового показника, узгодженого десять років тому.

Втім вимога Трампа, щоб Європа платила більше за власну оборону, а також усвідомлення того, що нинішнього рівня витрат недостатньо для підтримки України і стримування Росії, змусили НАТО взяти до уваги масштаби недостатнього інвестування.

Конфіденційні переговори, які розпочалися під час зустрічі міністрів закордонних справ країн Альянсу минулого тижня, наразі без досягнення повної згоди, передбачають короткострокове зобов'язання досягти 2,5%, а до 2030 року - цільового показника в 3%.

Нові зобов'язання мають бути офіційно узгоджені на саміті в Нідерландах наступного року.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте відмовився коментувати встановлення нової мети, але пообіцяв, що наполягатиме на тому, аби цільовий показник був “значно більшим”, ніж наявний на цей час орієнтир.

“У мене є цифра в голові, але я не буду її зараз називати”, - сказав він в інтерв'ю FT цього місяця.

На думку Рютте, було б “добре” погодити нову мету на саміті в Гаазі, попри фіскальний тиск у Європі, який за останні два місяці призвів до відставки урядів Німеччини та Франції.

“Політика - це вибір в умовах дефіциту, а грошей завжди бракує і завжди занадто багато пріоритетів”, - пояснив він, додавши, що безпека країн має бути найважливішою для лідерів.

Під час свого першого президентства Трамп використав саміт НАТО 2018 року, щоб вимагати збільшення витрат та погроз виходом США з Альянсу. Лідери країн, в тому числі Рютте, який був прем'єр-міністром Нідерландів, пообіцяли прискорити збільшення витрат на оборону, щоб досягти показника у 2% ВВП.

Однак різке збільшення витрат почало відбуватися лише на тлі повномасштабної війни Росії проти України. 

“З усіма завданнями, що стоять перед нами, з точки зору оборони України й мінімальних вимог НАТО до сил і засобів, ця дискусія відбудеться у будь-якому разі. І наступний саміт НАТО був би для цього ідеальним моментом”, - сказав німецький урядовець. 

Зобов'язання досягти показника у 3% ВВП також було б “гарним сигналом для США і Трампа”, додав урядовець. Цього року Німеччина вперше досягла 2-відсоткового показника. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус уже давно виступає за збільшення оборонних витрат, попереджаючи, що Росія буде в змозі напасти на країну НАТО до 2029 року. 

Подальше збільшення витрат на оборону буде викликом для багатьох європейських країн, у тому числі для таких економік, як Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія та Іспанія.

Цього року Британія планує витратити на оборону близько 60 мільярдів фунтів стерлінгів, або 2,3% ВВП, й уряд пообіцяв збільшити цей показник до 2,5%. Британський прем'єр-міністр Кір Стармер не сказав, коли це станеться, лише зазначив, що стратегічний оборонний огляд має визначити “дорожню карту” для досягнення цієї мети. Представники оборонного відомства й аналітики відкрито визнають, що навіть 2,5% видатків буде недостатньо для модернізації збройних сил Великої Британії, продовження забезпечення повного набору сил і засобів, включно з ядерним стримуванням, і виконання оновлених планів НАТО.

Італія тим часом наразі витрачає 1,49% ВВП, уряд країни взяв на себе зобов'язання досягти цільового показника НАТО в 2% ВВП до 2028 року. Міністр оборони країни попередив цього тижня, що повернення Трампа призведе до посилення тиску на Італію з метою перевищення поточного цільового показника.

Іспанія, яка витрачає на оборону 1,28% ВВП, намагається послабити увагу до 2-відсоткового порогу. Прем'єр-міністр країни Педро Санчес нагадав цього тижня, що Іспанія “перевиконує” другу мету - виділяти 20% оборонних видатків на дослідження і розробки, а також надає велику кількість військ для участі в місіях НАТО.

США витрачають на оборону близько 3,4% ВВП.

Читайте також: Голова Представництва НАТО в Україні: Київ може отримати додаткову фінансову допомогу від Альянсу наступного року

Нещодавно повідомлялося, що НАТО планує встановити нові конкретні цілі щодо того, скільки танків, літаків та інших систем озброєнь мають виробляти країни Альянсу. Пріоритетами будуть посилення протиповітряної оборони, систем наступальних озброєнь і потенціалу ядерного стримування.

Хоча мета полягає в тому, щоб міністри закордонних справ і оборони НАТО до саміту лідерів у Гаазі в червні узгодили ці плани, такого терміну може бути важко дотриматися. Очікується що міністри оборони обговорять це питання на зустрічі в лютому.