Депутати Європейського парламенту схвалили новий Пакт про міграцію та надання притулку. Про це повідомляє пресслужба Європарламенту. Загалом Європейський парламент прийняв десять законодавчих актів для реформування європейської міграційної політики та політики притулку, узгодженої з державами-членами ЄС.
Нові правила покликані вирішити такі проблеми:
- прохання про надання притулку потребують швидшого розгляду, зокрема, на кордонах ЄС, і ефективнішого повернення;
- покращена ідентифікація після прибуття; обов’язкові перевірки безпеки, вразливості та здоров’я для людей, які в’їжджають до ЄС нелегально;
- держави-члени можуть вибирати між тим, щоб взяти на себе відповідальність за заявників на притулок, зробити фінансові внески або надати оперативну підтримку;
- краще реагування під час кризових ситуацій і нова добровільна схема розселення біженців із третіх країн.
Регламент про притулок та управління міграцією
Щоб допомогти країнам ЄС, які зазнають міграційного тиску, інші держави-члени сприятимуть переміщенню заявників на притулок або осіб, які отримали міжнародний захист, на свою територію, роблячи фінансові внески або надаючи оперативну та технічну підтримку. Також будуть оновлені критерії, згідно з якими держава-член несе відповідальність за розгляд заяв про надання міжнародного захисту (так звані Дублінські правила).
Законопроєкт про вирішення кризових ситуацій
Положення про кризу та форс-мажорні обставини встановлює механізм реагування на раптове збільшення кількості прибулих, забезпечуючи солідарність та підтримку держав-членів, які стикаються з винятковим напливом громадян третіх країн. Нові правила також стосуватимуться інструменталізації мігрантів, тобто коли їх використовують треті країни або ворожі недержавні суб’єкти, спрямовані на дестабілізацію ЄС.
Перевірка громадян третіх країн на кордоні ЄС: нові принципи скринінгу та нові правила для централізованої системи інформації про вироки
Люди, які не відповідають умовам для в’їзду в ЄС, проходитимуть процедуру перевірки перед в’їздом, включаючи ідентифікацію, збір біометричних даних, а також перевірку здоров’я та безпеки протягом періоду до семи днів. Держави-члени повинні будуть встановити незалежні механізми моніторингу для забезпечення дотримання основних прав.
Законопроєкт про швидші процедури надання притулку
У всьому ЄС буде встановлено нову загальну процедуру надання та скасування міжнародного захисту. Обробка заявок на надання притулку на кордонах ЄС у майбутньому має бути швидшою, з коротшими термінами для необґрунтованих або неприйнятних заявок.
Регламент Eurodac
Дані осіб, які нелегально прибувають до ЄС, включаючи відбитки пальців і зображення обличчя віком від шести років, зберігатимуться в реформованій базі даних Eurodac. Влада також зможе фіксувати, якщо хтось може становити загрозу безпеці, чи був пов’язаний з насильством чи зброєю.
Кваліфікаційні стандарти
Парламент також підтримав нові єдині стандарти для всіх держав-членів щодо визнання статусу біженця або додаткового захисту, а також щодо прав, наданих тим, хто має право на захист. Держави-члени повинні оцінити ситуацію в країні походження на основі інформації від Агентства ЄС з питань притулку, а статус біженця буде регулярно переглядатися. Заявники на захист повинні залишатися на території держави-члена, відповідальної за їх заяву або в якій було надано захист.
Закон про прийом прохачів притулку
Держави-члени повинні будуть забезпечити еквівалентні стандарти прийому для шукачів притулку, коли справа стосується, наприклад, житла, навчання та охорони здоров’я. Зареєстровані заявники на отримання притулку зможуть почати працювати не пізніше шести місяців після подання запиту. Умови утримання під вартою та обмеження свободи пересування будуть регулюватися, щоб перешкодити заявникам пересуватися по ЄС.
Законопроєкт про безпечний і законний шлях до Європи
Згідно з новими рамками щодо переселення та гуманітарного прийому, держави-члени на добровільній основі пропонуватимуть приймати визнаних УВКБ ООН біженців із третіх країн, які подорожуватимуть на територію ЄС у законний, організований та безпечний спосіб.
Наступні кроки
Після офіційного схвалення пакету Радою закони набудуть чинності після їх публікації в Офіційному журналі. Очікується, що правила почнуть діяти через два роки. Що стосується директиви про умови прийому, країни-члени матимуть два роки, щоб внести зміни до своїх національних законів.
Раніше ми писали про те, що Європарламент ухвалив нову «директиву щодо солодких сніданків». Перегляд директив має допомогти споживачам приймати обґрунтовані та здорові рішення щодо харчування.