UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС може піти на поступки для російського підсанкційного банку для продовження зернової угоди – Financial Times

«Дочка» банку зможе відновити зв’язок із глобальною фінансовою мережею та отримає доступ до Swift.

В Європейському Союзі  розглядають пропозицію Москви про надання дозволу на створення російському підсанкційному Россельхозбанку дочірньої компанії, яка б відновила зв’язок із глобальною фінансовою мережею, повідомляє Financial Times. Ця поступка має забезпечити продовження чорноморської зернової угоди для експорту українського зерна, зазначає видання.

Запропонований Москвою під час переговорів за посередництва ООН план  дозволить Россельхозбанку створити дочірню компанію для обробки платежів, пов'язаних з експортом зерна. Також новій фінансовій організації дозволять використовувати глобальну систему обміну фінансовими повідомленнями Swift.

Зняття санкцій із російських банків обговорювалося лідерами ЄС на саміті в Брюсселі минулого тижня як потенційний засіб переконати Москву продовжити Чорноморську угоду після закінчення терміну її дії 17 липня.

Прихильники вважали цю ідею «найгіршим варіантом» заручитися підтримкою Владіміра Путіна для продовження зернової угоди, кажуть джерела видання. Офіційні особи зазначають, що погрози Росії розірвати угоду цього разу виявилися більш серйозними, ніж під час попередніх переговорів про продовження.

«Це підкреслює, наскільки західні уряди відчайдушно намагаються зберегти угоду про експорт зерна, яка також є фінансовою порятунком для України, враховуючи її величезний сільськогосподарський сектор», - пише видання.

Як зазначає видання із посиланням на ознайомлених із перебігом обговорення осіб, зараз пропозицію оцінюють офіційні особи ЄС щодо її законності та реальності в реалізації.

Питання ускладнюється тим, що Россельхозбанк повністю належить Кремлю. Його колишній виконавчий директор Дмітрій Патрушев є нинішнім міністром сільського господарства та сином Ніколая Патрушева, помічника Путіна та секретаря Ради безпеки Росії, який зіграв важливу роль у розв’язуванні війни проти України.

«ЄС намагався узгодити заходи щодо пом’якшення санкцій конкретним російським компаніям або надання дозволу їм експортувати певні товари з гуманітарних причин або постачати в країни третього світу. Однак наштовхнувся на опозицію з боку східних держав, які кажуть, що такі кроки допоможуть Кремлю заробити більше грошей і підтримувати війну», - зазначає видання.

У Кремлі та Єврокомісії відмовилися коментувати пропозицію ЄС. Однак офіційні особи ЄС підкреслили, що європейські санкції не стосуються торгівлі сільськогосподарськими та харчовими продуктами, включаючи зернові та добрива, між третіми країнами та Росією.

Читайте також: Гутерріш стурбований виходом Росії з зернової угоди у липні — попри всі старання ООН

Нагадаємо, угода про відновлення судноплавних маршрутів для експорту зерна з України за посередництва ООН була підписана в липні минулого року і з того часу неодноразово продовжувалася, незважаючи на погрози Москви розірвати угоду.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров минулого тижня заявив, що Москва не бачить причин більше погоджуватися на її продовження, оскільки західні країни не виконали свою сторону угоди, а саме зобов’язання гарантувати, що експорт продовольства з Росії не постраждає від західних санкцій.

При цьому попри номінальне продовження угоди Росія тривалий час свідомо блокує прохід суден, навантажених українським зерном, через Босфор до точок кінцевого призначення.