Всі заяви, які можна подати до Міжнародного реєстру збитків, поділено на три категорії. Детальніше про них читайте в статті члена Ради з матеріальних активів Міжнародного комітету зі Стандартів оцінки (IVSC), президента фірми IRE (Ukraine) LLC та партнера «Томас & Сімонова» Людмила Сімонова «Хто раніше подасть заяву до Міжнародного реєстру збитків, той швидше отримає відшкодування» на сайті ZN.UA.
Заяви категорії А подають фізичні особи, В — з боку держави Україна, С — юридичних осіб (крім тих, що включені до категорії В). Заяви категорії А поділяються на кілька підкатегорій.
А1. Заяви, пов’язані із вимушеним переміщенням
Вони стосуються тих громадян, які були змушені залишити місце проживання та переїхати чи в інший регіон в Україні чи за кордон. Ці громадяни мають право на відшкодування витрат.
Після нападу Іраку на Кувейт для подібної компенсації було визначено фіксовану суму у розмірі 2 тис. дол. Відтоді минуло 30 років, і вочевидь цю суму буде збільшено. Для відшкодування необхідно підтвердити ваше переміщення, тож слід подбати про відповідні докази і документи.
А2. Заяви, пов’язані з порушенням особистої недоторканності
Ці заяви стосуються смерті близьких родичів, поранень, сексуального насильства, катування, нелюдського поводження, незаконного позбавлення волі, примусової праці або служби, насильницького переміщення або депортації дітей і дорослих, інших порушень прав людини та гуманітарного права.
A3. Заяви, пов'язані з втратою майна, доходу або засобів до існування (саме ці заяви приймають зараз)
До таких належать заяви щодо економічних втрат, пов'язаних із пошкодженням або знищенням житла, нежитлової нерухомості, втратою місця проживання, оплачуваної роботи, втратою приватного підприємства, втратою доступу або контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях.
Нагадаємо, за оцінками уряду України, загалом до Реєстра збитків може надійти 8 млн заяв від усіх, кого так чи інакше торкнулася війна.