UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як знайти вільний шматок землі: Держгеокадастр зробив публічним доступ до інформації щодо розпаювання земель

Інформація знадобиться під час ухвалення рішень щодо надання дозволу на безоплатну приватизацію. Нововведення також робиться з прицілом на 2025 рік, коли паї, які залишатимуться не витребуваними до 2025 року, мають бути передані у комунальну власність.

Держгеокадастр додав на Публічну кадастрову карту новий шар - "Інформація щодо розпаювання земель", що містить дані про результати приватизації та розташування земельних ділянок навіть стосовно тих земель, які не були зареєстровані. Про це повідомляє Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру.

"Новий інформаційний шар "Інформація щодо розпаювання земель" містить дані про окремі колективні сільськогосподарські підприємства та посилання на завантаження на порталі метаданих проєктів землеустрою, на основі яких були виділені земельні паї працівникам колишніх колективних господарств", - йдеться в повідомленні. (Наразі портал метаданих працює у тестовому режимі у зв’язку із модернізацією, - ред.).

Публікація гео-прив’язаних проєктів землеустрою, на основі яких були виділені земельні паї, дозволить отримати інформацію про результати приватизації та розташування земельних ділянок навіть стосовно тих земель, які не були зареєстровані у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав.

Читайте також: Громади шаленими темпами віддають у «тіньову» приватизацію колишні державні землі – Ткачук

"Завдяки цьому фермерські господарства та сільськогосподарські підприємства отримають додаткові дані (первинну документацію із землеустрою) для здійснення кращого управління своїм банком земельних ресурсів", - пояснюють в Держгеокадастрі.

Водночас, як випливає з повідомлення, нововведення робиться з прицілом на 2025 рік, коли паї, які залишатимуться не витребуваними до 2025 року, мають бути передані у комунальну власність.

"Доступ до такої інформації є дуже важливим для органів місцевого самоврядування, які нещодавно отримали право розпоряджатися землями за межами населених пунктів. Вони використовуватимуть таку інформацію для проведення інвентаризації та аудиту своїх земельних ресурсів, виявлення вільних або зайнятих земель", - зазначають в Держгеокадастрі.

Зокрема, така інформація знадобиться під час ухвалення рішень щодо надання дозволу на безоплатну приватизацію.

Також це дозволить уникнути накладання меж одних ділянок на інші під час формування нових земельних ділянок.

Ці дані також будуть корисними під час розробки комплексних планів просторового розвитку територій громад, зважаючи на те, що відповідно до законодавства, усі паї, які залишатимуться не витребуваними до 2025 року, мають бути передані у комунальну власність.

На сьогодні портал метаданих містить 43 225 прив’язаних до місцевості та відповідно трансформованих цифрових растрових зображень планів приватизації щодо 6 499 колективних сільськогосподарських підприємств.

Створення інформаційного шару "Інформація щодо розпаювання земель" на Публічній кадастровій карті здійснювалося за технічної допомоги та фінансової підтримки у рамках програми "Підтримка управління земельними ресурсами в Україні", яка фінансується ЄС та Світовим Банком.

Як писало ZN.UA, інститут безоплатної приватизації землі перетворився на інструмент системної корупції. Тільки липовим  атовцям, починаючи з 2014-го року, Держгеокадастр "штовхнув" сотні тисяч га державних земель. Відкритий ринок довів ситуацію до абсурду. Читайте про це в матеріалі "2 га в законі. Схема без сорому та совісті" автора ZN.UA, члена координаційної ради громадської спілки "Українська мережа сільського розвитку" Івана Фурсенка.