Через кілька днів настане граничний день для підприємців для сплати ЄСВ за І квартал - 19 квітня. Вже зрозуміло, що держава недоотримає велику суму податків. Через збільшення МЗП треба було б сплатити, як мінімум, 4290 грн за І кв. 2022 року. Але через війну всі ФОПи мають сплачувати ЄСВ тільки за січень-лютий у сумі 2860 грн.
Рахунки для сплати
Рахунки з ЄСВ цього разу на початку року вирішили не змінювати. Відповідно у 2022 році продовжують діяти рахунки 2021 року. Але краще, перш ніж платити ЄСВ, перевірити реквізити рахунку, зокрема, в рубриці «Стан розрахунків з бюджетом» в Е-кабінеті.
Для категорії платників ЄСВ – ФОП та самозайнятих осіб передбачено символ «204». А рахунок для сплати (цифри з дев’ятнадцятої по двадцять першу літерно-цифрового номера рахунку) відповідає категорії платника ЄСВ.
Мінімальний та максимальний розмір ЄСВ за I квартал
За Законом про Держбюджет на 2022 рік, з 1 січня розмір мінімальної зарплати збільшився до 6500 грн. Відповідно мінімальний місячний страховий внесок з ЄСВ у І кварталі становить 6500 х 22% = 1430 грн. Тож за І квартал 2022 року мінімальна сума ЄСВ до сплати за себе у ФОП, незалежно від системи оподаткування і групи, мала становити 4290 грн (1430*3).
При цьому максимальна база для нарахування ЄСВ з 1 січня 2022 року - 97500 грн. Таким чином, максимальний розмір місячного страхового внеску за місяць І кварталу становитиме: 97500 х 22% = 21450 грн. Тобто за І квартал 2022 року максимальний розмір ЄСВ до сплати за себе становить для підприємців 64350 грн.
Але війна підкоригувала правила сплати ЄСВ.
ФОПи–«єдинники» (так само, як ФОП на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року.
Тобто всі ФОПи повинні сплатити ЄСВ за себе тільки за два місяці І кварталу - січень-лютий у сумі 2860 грн. За березень вони мають право вже не сплачувати ЄСВ.
Хто з ФОП звільняється від сплати ЄСВ?
З 1 січня 2021 року ФОП на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку.
Тобто, якщо ФОПом не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Якщо в певному місяці (або навіть і році) оподаткованого ПДФО та ВЗ чистого доходу в самозайнятої особи не буде, то він має право не визначати базу нарахування ЄСВ, а отже і не платити ЄСВ за такий період.
Якщо ФОП (як «загальники», так і «єдинники») одночасно перебувають у трудових відносинах, то вони можуть не платити ЄСВ за себе. Це правило теж діє з 1 січня 2021 р. Але лише за умови, що роботодавець за основним місцем сплатив за них ЄСВ у розмірі не менше за мінімальний страховий внесок.
Якщо у певному місяці роботодавець сплатив ЄСВ, але менше мінімального страхового внеску, то такі самозайняті особи ЄСВ за себе платитимуть. І в розмірі не менше мінімального внеску (а не різниці, як роз’яснювалося на початку 2021 року)!Тобто такі ФОП мають сплатити за кожен такий місяць у I кварталі 2022 року не менше ніж 1430 гривень. Однак у березні 2022 року вони цього робити не зобов’язані!
До якого числа сплачується ЄСВ за I квартал?
Закон про ЄСВ (абз. 3 ч. 8 ст. 9) говорить, що ФОП мають сплачувати ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. За інформацією територіальних податківців, останнім днем є 19 число. Також за календарем ДПС останнім днем сплати ЄСВ ФОПами за I квартал є 19 квітня.
Чи буде штраф, якщо не сплатити ЄСВ у зазначені строки?
На час воєнного стану штрафів за несплату ЄСВ, як фінансових, так й адміністративних не буде.
Раніше в ДПС повідомили, як платитимуть єдиний податок платники третьої групи з 1 квітня.