UA / RU
Підтримати ZN.ua

Імпортний збір не збільшив, а скоротив податкові надходження – експерт

Влада не прислухалася до тих, хто ще минулої зими говорив про сумнівний економічний ефект імпортного збору.

Інститут економічних досліджень і політичних консультацій на основі даних Державної фіскальної служби розрахував імпортну складову у вітчизняних виробничих галузях. У сільському господарстві вона становить 21,4%, харчопромі - 20,1, виробництві металу та металевих виробів - 47,4, хімічних речовин і хімічної продукції - 55,4%.

Враховуючи таку її питому вагу, додатковий імпортний збір збільшив собівартість виробництва продукції приблизно на 3–5%, а в деяких галузях - до 7%.

Про це у статті на DT.UA пише економічний оглядач Юлія Самаєва.

Читайте також: Українці не бачать реальної люстрації й реформ – дослідження

"Про контрпродуктивність цього збору говорили як імпортери, так і експортери. Насправді ми ще перед його запуском просили уряд збору не запроваджувати, бо розуміли, що він завдасть істотної шкоди підприємцям. Ціни на імпортну продукцію через девальвацію і так дуже сильно зросли. А зростання цін поступово провокувало зниження споживчого попиту на неї, - пояснила DT.UA Ганна Дерев'янко, виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації. - Зараз, коли імпортний збір уже запровадили і можна проаналізувати результати, очевидно, що наші побоювання справдилися. Імпортна продукція зросла в ціні ще більше, це знизило її товарообіг на ринку, що скоротило і податкові надходження, давши зворотний очікуваному ефект. Тобто, з одного боку, підприємства заплатили імпортний збір, а з іншого - вони заплатили менше податку на прибуток і податку на додану вартість. Крім цього, постраждали й експортери, оскільки вони використовують імпортну сировину або комплектуючі, що зробило їхнє виробництво товарів дорожчим і позначилося на їхній конкурентоспроможності на зовнішніх ринках".

Розуміючи наслідки того, що відбувається, уряд вирішив змінити гнів на милість, і от уже в деяких відомствах заговорили про скасування збору. Першими його негативні наслідки, хоч як дивно, зауважили фіскали. Їх, звісно, мало цікавлять складнощі в роботі бізнесу, але вони зафіксували, що із запровадженням збору збільшилися обсяги контрабанди, а кількість легально завезеного на територію України товару, навпаки, стрімко падає. Слідом за фіскальною службою про необхідність скасувати збір уже зараз, не чекаючи кінця 2015 р., сказав і міністр економіки Айварас Абромавічус, заявивши, що у його відомства є цифри, які свідчать про неефективність нового податку.

Відчувши підтримку з боку влади, об'єднання підприємств вітчизняної промисловості написали відкрите звернення до президента, прем'єра, голови ВРУ та керівників фракцій, докладно виклавши суть проблеми. Прохання одне - скасувати збір раніше кінця 2015-го.

Ганна Дерев'янко зазначає, що, незважаючи на очікувані негативні наслідки імпортного збору, бізнес готовий був би піти назустріч уряду у складній ситуації, однак хоче, щоб у діях влади була присутня хоч якась логіка.

Детальніше про інші неефективні "реформи" нинішнього Кабміну "реформаторів" читайте в статті Юлії Самаєвої Рік безнадійних реформ у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Нагадаємо, тимчасовий, строком на 12 місяців, додатковий імпортний збір у розмірі 5% або 10%, залежно від групи товару, був введений в Україні в грудні 2014 року.