UA / RU
Підтримати ZN.ua

Імітація анбандлінгу "Північного потоку-2": Газпром заявив про створення незалежної компанії для управління газогоном

Газпром намагається протягнути формальне виконання умов анбандлінгу оператора "Північного потоку-2", яке по суті залишає ситуацію в тій же точці, що й раніше.

Російський монополіст Газпром заявляє про створення окремої компанії для управління європейською ділянкою "Північного потоку-2", що є необхідною умовою для виконання умов енергетичного законодавства Європи та наступної сертифікації газогону. Відповідну заяву російського монополіста було оприлюднено увечері 26 січня.

"Нова компанія стане власником та оператором 54-кілометрової ділянки газопроводу "Північний потік 2", розташованої в німецьких територіальних водах, та майданчика берегових об'єктів у місті Любмін як незалежний оператор транспортної системи відповідно до Закону про енергетичне господарство ФРН (Energiewirtschaftsgesetz)", - зазначається в повідомленні.

"Тепер компанія Gas for Europe GmbH направить усі свої зусилля на виконання необхідних вимог щодо просування процедури сертифікації", - наголошується також в повідомленні нової компанії.

Читайте також: «Північний потік-2» став причиною енергетичної кризи — NYT

Ідеться про правило, за яким компанія, котра газ добуває чи постачає, не може його транспортувати.

Водночас привертає до себе увагу той факт, що Газпром згадує Закон про енергетичне господарство ФРН, і ні словом не згадує про Третій енергопакет Євросоюзу. Адже у першу чергу саме цей акт, який є обов'язковим на території всіх країн ЄС, визначає необхідність анбандлінгу як умову для сертифікації.

Читайте також: "Північний потік-2" не відповідає європейським вимогам - МЗС Німеччини

Крім того, вивчення складу керівних органів новоствореної компанії - Gas for Europe, вказує на спробу формального виконання умов самого анбандлінгу, яке по суті залишає ситуацію в тій же точці, що і раніше.

Єдиний представник керуючих органів новоствореної Gas for Europe, який не має відношення до Газпрому, це Дітер Халлер, якого призначено на посаду голови наглядової ради. При цьому Халлер - це фаховий німецький дипломат, який не має ані відповідного досвіду управління подібними проєктами, ані хоча б освіти. На сьогодні Дітер Халлер є керуючим директором компанії Haller Consult, яка спеціалізується на впровадження нішевих освітніх продуктів та програм, а також - членом опікунської ради фонду Peter Dussmann Stiftung, основну діяльність якого можна схарактеризувати як постачальник мультипослуг, - від миття вікон до догляду за літніми людьми.

Решта керуючого складу Gas for Europe мають безпосереднє відношення до Газпрому.

Так, керуючим директором Gas for Europe призначено комерційного директора все того ж Nord Stream 2 AG - Рейнхарда Онтіда.

До складу ради введено заступника голови Газпрому Олену Бурмістрова та CFO Nord Stream 2 AG Пола Коркорана.

Нагадаємо, "Північним потоком-2" володіє Газпром, який також планував качати ним газ.

Російський монополіст вважав газогін справою завершеною, допоки німецький національний регулятор - Федеральне агентство з мереж (Bundesnetzagentur), відмовив йому в сертифікації.

Компанія Nord Stream 2 AG (яка є дочірньою компанією Газпрому) подала в суд, але Вищий земельний суд Дюссельдорфа не задовольнив її позов. Суд вирішив, що для газогону "Північний потік-2" винятків у нормах ЄС не буде. "Північний потік-2" повинен відповідати нормам Третього енергопакета Євросоюзу.

Це означає, що компанія-оператор "Північного потоку-2" має бути незалежною від Газпрому, а 50 відсотків його пропускної потужності мають резервуватися для альтернативних постачальників. Винятки можливі, але лише зі схвалення Єврокомісії.

Очевидно, що зі створенням нової компанії оператора, до керівного складу якої, за винятком ексдипломата Дітера Халлера, увійшли представники все того ж Газпрому та Nord Stream 2 AG, базову модель анбандлінгу щодо власності не можна вважати виконаною по суті. Якщо лише Газпром не продасть цю компанію. Але таких планів у Москві не озвучували.

Читайте також: Є велика вірогідність, що «Північний потік 2» взагалі не запуститься – Вітренко

Нагадаємо також, Україна братиме участь у сертифікації "Північного потоку-2", на етапі, коли процедура дійде до Європейської комісії.