Грузія та Китай не лише не підтримали санкції проти Росії, але й можуть таємно допомагати країні-агресору їх обходити.
Так, за повідомленням агентства Bloomberg, у Китаї готуються до таємних закупівель російського газу.
Найбільші китайські імпортери скрапленого газу (СПГ) розглядають можливість додаткових поставок із Росії. Вони хочуть отримати знижку на тлі того, що інші країни намагаються уникати закупівлі енергоресурсів у країни-агресора. При цьому переговори ведуться таємно – Китай хоче приховати їх від західних урядів. До переліку компаній, які планують закупівлі російського газу, входять Sinopec і PetroChina. При цьому, обидві компанії не надали офіційних коментарів.
Крім того, за словами джерел, деякі імпортери пропонують купувати СПГ від імені російських фірм. Таким чином, закупівлі хочуть приховати від закордонних партнерів, які можуть запровадити санкції проти Китаю за допомогу Росії.
"Більшість імпортерів ЗПГ по всьому світу не купуватимуть російські вантажі зі страху майбутніх санкцій або шкоди для репутації... Китайські фірми стають одними з небагатьох компаній, які готові взяти на себе цей ризик", – зазначає агентство.
За словами трейдерів, протягом останніх кількох тижнів китайські імпортери вже закупили кілька партій ЗПГ. Такий підхід уже використовують китайські нафтопереробні заводи, які таємно купують російську нафту.
Російський ЗПГ продається до Китаю зі знижкою більш ніж на 10% у порівнянні з звичайними постачаннями, кажуть джерела. При ьому Китай не має гострої потреби в СПГ, оскільки в країні став більш теплий клімат, зменшенню попиту сприяв і карантин.
Що стосується Грузії, то тут справи виглядають гірше. За повідомленнями української розвідки, Грузія допомагає Росії організувати військову контрабанду.
Так, росіяни налагоджують канал контрабанди підсанкційних товарів через територію Грузії.
Через введення міжнародних санкцій РФ позбулась можливості постачання великої номенклатури товарів військового, подвійного та цивільного призначення. Щоб обійти санкції російські агенти налагоджують канали контрабанди. При цьому, представники грузинських спецслужб отримали вказівку від політичного керівництва не перешкоджати діяльності контрабандистів.
Також розглядається можливість відновлення авіасполучення між Грузією та РФ.
Розвідці також відомо про ще один канал постачання до РФ товарів військового призначення – Східною Азією. Через нього до країни-окупанта поставляються запчастини для техніки, електроніка та оптичні прилади.
Нагадаємо, 3 квітня глава грузинського уряду Іраклій Гарібашвілі заявив, що Грузія не приєднуватиметься до санкцій проти РФ, запроваджених за повномасштабне вторгнення в Україну. Хоча ще 1 квітня президент Грузії Саломі Зурабішвілі казала, що її країна приєднується до введених колективним Заходом санкцій проти Росії.
Щодо Китаю, то про спроби цієї країни обійти санкції проти Росії агентство Bloomberg вже повідомляло наприкінці березня. Йшлося про дві пробні партії глинозему, на прикладі яких Китай намагався намацати, чи зіткнеться вантаж із будь-якими проблемами, викликаними збоями в логістиці чи санкціями.
Раніше президент США Джо Байден і Сі Цзіньпін не змогли подолати свої розбіжності щодо війни в Україні. Водночас президент США попередив про "наслідки", якщо Пекін надасть військову допомогу Кремлю, а китайський лідер розкритикував "широкі та невибіркові санкції", запроваджені проти Росії Заходом.