UA / RU
Підтримати ZN.ua

Група Макфола-Єрмака передбачає санкції проти "Росатома", проте їх досі немає: експерт наполягає на ініціації Україною замороження зарубіжних проєктів компанії

Про що йдеться? 

Серед дошкульних для "Росатому" заходів може бути низка дій із боку західних країн. Передусім ідеться про те, що ядерна сфера не має бути винятком із режиму санкцій у ЄС і США, оскільки Росія вже переступила червону лінію і стала використовувати цивільну атомну енергетику як зброю. Не потрібно чекати, коли майже критична газова залежність Європи доповниться ще й критичним рівнем ядерної та ядерно-технологічної. Про це у своєму матеріалі для ZN.UA "Війна в Європі: ядерний сценарій Кремля і що робити Україні" пише президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар. 

Варто згадати, пише автор, що Міжнародна робоча група з питання санкцій проти Росії (група Макфола-Єрмака) у своєму "Плані дій…" від 19 квітня ц.р. передбачила санкції проти "Росатому". Але їх не видно в жодному з пакетів. Поки що. А тут є де розгулятися. Успішні дії Збройних сил України під командуванням Валерія Залужного мають бути доповнені цілеспрямованими діями групи Макфола-Єрмака.

"Необхідним є звернення України до урядів низки зарубіжних країн щодо заморожування проєктів "Росатому" до повного припинення російської агресії та виведення окупаційних військ із території України. Офіційно називають 36 зарубіжних проєктів "Росатому", хоча півтора десятка з них, схоже, існують тільки на папері, - зазначає Гончар. -  Особливо необхідно вимагати від гібридного друга України президента Франції розривання угоди про стратегічну співпрацю від 2 грудня 2021 року між французьким ядерним конгломератом Framatome та "Росатомом". Має бути припинена співпраця між дочірньою компанією "Росенергоатом" і французькою EDF. "Росатом" продовжує хизуватися виробництвом у партнерстві з Areva (зараз — Orano) тепловиділяючих збірок у підмосковній Електросталі для семи атомних енергоблоків у Європі. Також "Росатом" та Alstom продовжують працювати над розробкою турбіни в Росії через створене 2007 року спільне підприємство "Альстом-Атоменергомаш".

Експерт наголошує, що має бути категорична вимога до Єврокомісії, урядів Франції та США щодо розривання оборудки початку лютого 2022 року на придбання "Росатомом" за сприяння EDF 20% французької компанії — виробника турбін GEAST (спільне підприємство американської General Electric і французької Alstom). Без турбін українського "Турбоатому" чи американо-французьких GEAST "Росатом" не зможе реалізовувати свої зарубіжні проєкти. Наприклад, проєкт АЕС Akkuyu в Туреччині без турбін і генераторів GEAST важко собі уявити.

Росія має бути виключена з міжнародного проєкту спорудження у Франції реактора термоядерного синтезу ITER на плато Кадараш.

Уряд України повинен звернутися до Європейської комісії та урядів країн — членів ЄС щодо переведення енергоблоків із реакторами ВВЕР радянської конструкції на неросійське паливо. Зрештою, це не таке вже й непідйомне завдання. За даними Євратома, лише 18 із 103 атомних енергоблоків у ЄС залежать від поставок російського палива. Вони виробляють не більш як 10% усієї ядерної енергії в ЄС.

Також, на думку Гончара, має бути переглянутий підхід до раніше наданих ліцензій державних органів США, Канади, ЄС "дочкам" і "внучкам" "Росатому", зокрема, "Техснабекспорту" (міжнародний бренд TENEX) та Uranium One. Останні ведуть розгалужену діяльність із продажу та видобутку уранової сировини, дедалі більше нарощуючи обсяги постачань до США та Європи, створюючи залежності за схемою, подібною до тієї, яку реалізовував "Газпром" із постачанням газу до країн ЄС. Фактично "Росатом", знищуючи конкуренцію на світовому ринку, підпорядкував собі видобуток урановмісної сировини в Казахстані (світовий лідер) та Узбекистані. Таким чином, "Росатом" контролює 36% глобального ринку.

"Тільки в США, діючи через дочірні компанії, він має 25 контрактів на постачання уранової сировини з 19 американськими фірмами до 2028 року на загальну суму в 6,5 млрд дол. Американські експерти вказують, що австралійські та канадські шахти останнім часом скоротили видобуток через те, що Росія демпінгувала цінами на уран на світовому ринку. Uranium One активно проникає в перспективні літієві проєкти в третіх країнах, наприклад, в Аргентині спільно з… Канадою. Була би цілком логічною і без особливих наслідків пряма заборона на імпорт урану до США від структур "Росатому", - пише фахівець.

Також, на його думку, були би дошкульними для Росії спільні дії ЄС із припинення проєкту будівництва двох енергоблоків АЕС "Пакш" в Угорщині, де підрядника — "Росатом" — було обрано в обхід обов’язкової в ЄС тендерної процедури. Два в одному: удар по "Росатому" та дія на знищення кремлівської метастази в центрі Європи — корупціогенного, антиєвропейського режиму Орбана.

Інша дочірня компанія "Росатому" — "Атомфлот" — також фігурує в згаданому Плані групи Макфола як кандидат на запровадження санкцій, додає Гончар. Судна компанії, як спеціалізовані криголами та контейнеровози, так і судна допоміжного технічного флоту, мають підпасти під заборону заходів у порти Європи, Північної Америки, країн G7, їхнього обслуговування, ремонту тощо. "Атомфлот" не повинен отримувати будь-якого обладнання від європейських чи американських компаній, переконаний він.

Також необхідно ініціювати, щоб Світова асоціація ядерних операторів (WANO, головний офіс у Лондоні) переглянула діяльність свого московського центру, припинивши участь у ньому операторів з країн — членів ЄС і здійснивши відповідний їх трансфер до Паризького центру.

На додачу, було би варто звернутися до Інтерполу щодо розшуку та затримання керівників і членів наглядової ради (дев’ять осіб), правління (14 осіб), громадської ради (24 особи) "Росатому" як осіб, що сприяють терористичній діяльності на об’єкті атомної енергетики в сусідній країні.

Читайте також: В Україні "нейтралізовано" "дочку" Росатома - через побоювання прийняття рішень на шкоду держбезпеці

Більше матеріалів Михайла Гончара читайте за посиланням.