UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гривневі депозити: як політика НБУ впливає на ставки банків

Вірогідно, що період зростання депозитних ставок закінчився.

На сьогодні гривневі депозити є найдохіднішим інструментом і саме тепер, поки ставки не пішли вниз, є сенс ними скористатися. Про це пише Артур Федорчук у статті – «Як нині зберегти й примножити: депозити чи валюта?»

Він нагадав, що 2023 року Нацбанк ужив низку заходів, таких як висока дисконтна ставка й нормативи обов’язкового резервування, що спонукали банки залучати кошти населення на гривневі депозити. Загалом для банківської системи України 2023 рік ознаменувався зміцненням національної валюти (з 42 до 38 гривень за долар) і водночас зростанням відсоткових ставок за депозитами в гривні. Внаслідок цього українці знову почали цікавитися гривневими депозитами, оскільки ставки повністю перекривали інфляцію й навіть давали змогу заробити. Улітку й восени політика НБУ почала поступово змінюватися — схоже, що період зростання депозитних ставок закінчився й банкіри дружно заговорили про їх неминуче зниження. 26 жовтня правління НБУ ухвалило несподіване рішення: з 27 жовтня 2023 року встановити дисконтну ставку на рівні 16%, зрівнявши її зі ставкою за депозитними сертифікатами овернайт.

Адаптація банкірів та їхніх клієнтів до нових умов потребує часу. Ефект від зниження ставки НБУ та сповільнення інфляції, схоже, відчуватиметься й в останні місяці 2023 року, й у першій половині 2024-го. Водночас ставки не обваляться миттєво, — найімовірніше, їх поступово й неухильно знижуватимуть, передусім великі й державні банки, як це відбувалося після різкого зниження з 25 до 22% облікової ставки НБУ 27 липня.

Дрібніші банки, ймовірно, намагатимуться якийсь час зберігати високі ставки, але поступово будуть змушені їх знизити. Прогнозний орієнтир зниження середніх ставок за депозитами на найближчі два місяці — 4%. Саме настільки, наскільки НБУ знизив дисконтну ставку (з 20 до 16%).

«Зниження облікової ставки обов’язково вплине на вартість банківських депозитів у національній валюті… Середні ставки за гривневими вкладами з розміщенням від трьох до шести місяців нині становлять 15%, а середня прибутковість депозитних вкладів із розміщенням від дев’яти місяців до року парадоксально менша — 14,2–14,5%. Через це нині найпопулярнішими є вклади терміном до пів року: вже більш як половину нових депозитів відкривають саме на такий термін. Головна причина їхньої популярності — вдале співвідношення короткого терміну вкладу й одержуваного доходу. «Чистий» прибуток із урахуванням інфляції та податків за гривневими вкладами становить на сьогодні 4–5%. Депозит у валюті може бути вигіднішим лише в разі знецінення гривні більш як на 10%. Що в теперішніх умовах здається не надто ймовірним», - пише автор.

З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням