UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Гоп-стоп уряду»: як Вітренко шантажував Шмигаля, щоб намалювати прибутки «Нафтогазу»  

«Прибутки», які обіцяв Вітренко «Нафтогазу», існують лише на папері, пояснює експерт в енергетичній галузі. 

У жовтні минулого року голова «Нафтогазу» Юрій Вітренко фактично поставив прем’єра Дениса Шмигаля перед вибором: або підвищення тарифів для населення, або примусьте Оператора ГТС України (ОГТСУ) віддати гроші «Нафтогазу». Про це розповідає енергетик Микола Тесля у статті «“Нафтогаз” має бути зруйнований». 

Звернувся Вітренко до Шмигаля у доволі хамській манері, підкреслює Тесля — листом, у якому на рішення керівнику уряду давав кілька днів. За формулюванням схований гоп-стоп уряду: «або погоджуєтесь на наші умови, або доплачуєте 120 мільярдів гривень, бо в усіх проблемах Нафтогазу ми знайдемо винних, крім себе». 

«ОГТСУ — це оспівана в легендах та казках Юлії Тимошенко «труба», якою ще досі йде російський газ в Європу. Раніше «Нафтогаз» заробляв на ній мільярди, потім, для впровадження європейських правил, компанію виокремили в самостійне підприємство. Газу труба качає тепер значно менше, але прибутки досі є. Щоправда, прибутки компанія мала потроху віддавати «Нафтогазу», щоб заплатити йому за втрату активу», – пояснює автор статті. 

Читайте також: «Прибутки», які обіцяв Вітренко «Нафтогазу», існують лише на папері – експерт

Вітренко вирішив, що йому потрібні гроші вже, а тому, не чекаючи, сформував яскраву пропозицію. По-перше, перерахувати тариф минулих років і створити ситуацію, в якій Оператор газотранспортної мережі став винен своєму попереднику —  «Укртрансгазу» 47,9 мільярдів гривень. Наявний кеш (27 мільярдів гривень) перекочував на рахунки «Укртрансгазу» — дочірньої компанії «Нафтогазу», новостворений «борг» компанія тепер виплачує зі своїх прибутків. Ще три мільярди МГУ (Магістральні газопроводи України) як власник ОГТСУ заплатив НАК за втрату активу при  розділенні. Формально — гроші переклали з однієї державної кишені в іншу. Насправді забрали гроші, зароблені ОГТСУ, що призначалися зовсім для іншого. Через недовантаженість «труби» компанія потребує інвестицій в скорочення обладнання, інакше змушена підтримувати неефективну мережу компресорних станцій. Зароблені гроші мали допомогти ОГТСУ оновити обладнання та зменшити тарифи для українських споживачів у наступних періодах.

«Шмигаль обурився, але змушений був піддатися на шантаж.  Як свідчить фінансова звітність Нафтогазу, без цієї оборудки вже до кінця 2021 року у компанії закінчилися б гроші. Розрахунок простий: у оператора ГТС Нафтогаз забрав 30 млрд грн, і саме ці гроші і були на його рахунках наприкінці року. А от чого не дорахувалися — коштів, які Вітренко отримав у спадок від попередників у квітні. Цих 50 мільярдів вже не було», — пояснюється у статті.  

Нагадаємо, 14 вересня народний депутат та колишній міністр з питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко опублікував звернення до президента Володимира Зеленського із проханням звільнити голову правління «Нафтогазу» Юрія Вітренка. За словами Кучеренка, діяльність Вітренка призвела до кризового становища компанії та Оператора нафтогазової системи України. Тому окрім звільнення чинного голови правління, слід провести аудит усіх підприємств, що входять до складу компанії — з подальшим обов'язковим оприлюдненням його висновків.