UA / RU
Підтримати ZN.ua

Хомутиннику вдалося проштовхнути два реєстри з відшкодування ПДВ у бюджеті-2016

До першого увійдуть претенденти на автоматичне відшкодування. Це виробники з часткою експорту не менше 40%, до другого - "всі інші експортери, які своїх грошей не побачать".

Створення єдиного публічного реєстру претендентів на відшкодування ПДВ знову відкладається. Під час ухвалення держбюджету-2016 у Верховній Раді депутати з групи "Економічний розвиток" Віталія Хомутинника пролобіювали створення двох реєстрів замість одного: для великих експортерів з часткою експорту до 40% і всіх інших. Відповідна норма міститься в ухваленому 24 грудня законопроекті №3688 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році".

Про преференційні підходи у податковій системі пише економічний оглядач Юлія Самаєва у своїй статті для ZN.UA.

За її словами, замість створення єдиного публічного реєстру претендентів на відшкодування ПДВ та відшкодування, власне, у порядку черговості депутати в особі Віталія Хомутинника запропонували створити два реєстри - для великих експортерів і всіх інших. Тобто вони "ніби як за рівність платників податків, але хтось все одно повинен бути рівнішим".

"До першого реєстру увійдуть претенденти на автоматичне відшкодування (з часткою експорту не менше 40%), до другого- всі інші, які своїх грошей не побачать. Є все-таки непорушні речі в цьому світі, наприклад, вплив Хомутинника на податкову політику України", - зазначає Самаєва у своїй статті.

24 грудня Верховна Рада ухвалила законопроект №3688, що запроваджує два реєстри з відшкодування ПДВ. До першого потраплять підприємства, у яких обсяги експорту перевищують 40%. Для них частково залишаються критерії, дотримання яких дасть можливість отримання ПДВ в оперативному режимі. Виключається тільки критерій податкового боргу. До другого реєстру увійдуть всі інші підприємства, які мають невелику частку експорту, або мають право на відшкодування через вхідний податковий кредит, наприклад, імпортний.

Така система повернення ПДВ запрацює з 1 лютого 2016 року.

Читайте також: ГПУ доручила перевірити на корупцію смс-листування Хомутинника та одеського губернатора Палиці

Зазначимо, що держава не відшкодовує зазначений вид податку. У ДФС заявили, що борг України перед підприємствами з відшкодування ПДВ склав 20 мільярдів гривень. Ця сума, за словами керівника ДФС, накопичувалася протягом декількох років.

Юлія Самаєва у своєму матеріалі для ZN.ua "Боргове незобов'язання" зазначає, що в 2015 році обсяги відшкодування ПДВ в Україні скорочуються.

"Складнощі з відшкодуванням - одна з причин, за якими бізнес шукає різні схеми, які дозволяють хоча б частково ухилитися від сплати цього податку. У підсумку фіскали нарікають на бізнес, звинувачуючи його в схемах і несплаті, а бізнес вказує на податкову, яка відшкодовує ПДВ "мазунчиків", залишаючи за бортом всіх інших. Ціна питання, за словами експертів та підприємців, у середньому 25% від суми відшкодування. Однією з обов'язкових умов є наявність переплати податку на прибуток, а додатковим важелем тиску на тих, хто все-таки хоче по-чесному, - державні облігації, які можна отримати замість живих грошей. У минулому році їх видали майже на 7 мільярдів", − зазначає автор.

Група "Економічний розвиток" в парламенті 8-го скликання була створена 27 листопада 2014 року. Її очолював Віталій Хомутинник, заступником був народний депутат Євген Геллер. Значна частина членів групи перебували у фракції Партії регіонів Верховної Ради попереднього скликання. Як зазначає народний депутат БПП Сергій Лещенко, Хомутинник входить до кола найвпливовіших керівників "тіньового уряду" України.