UA / RU
Підтримати ZN.ua

Голова НБУ вважає, що для держави держбанки – це ризикова інвестиція

За сім років держава вклала в держбанки 222 млрд грн, а отримала 58 млрд грн дивідендів.

Глава Нацбанку Кирило Шевченко вважає, що зменшення частки держбанків до 25% протягом наступних трьох років - до 2025 року - завдання цілком здійсненне, але залежить від рівня проблемних кредитів банків, а також від прозорого корпоративного управління. Про це він повідомив в інтерв'ю LIGA.net.

Очільник НБУ зазначив, що інвестори не куплять жоден банк, якщо не розуміють, як ця установа управляється і який показник «сміттєвих» кредитів.

"Істотне зниження частки NPL (рівня непрацюючих кредитів, – ред.) – це перше, що має передувати приватизації", – повідомив він.

Для початку приватизації Приватбанку необхідно розділити його на bad-банк та good-банк, вважає голова НБУ. НБУ зараз обговорює цей процес з наглядовою радою та правлінням банку.

А ось Укргазбанк вже готовий до початку приватизації, оскільки банк підписав першу угоду з IFC про залучення кредиту з можливістю конвертації коштів у статутний капітал банку.

За його словами, Ощадбанк пішов шляхом Укргазбанку – залучення в акціонери міжнародного інституту.

Глава НБУ вважає, що частка держави в банківському секторі на рівні 50% загрожує великими ризиками.

За інформацією Кирила Шевченка, з 2014 року держава вклала до держбанків понад 222 млрд грн (155 млрд — на ПриватБанк). До того ж, докапіталізація банків здійснювалася ще через ОВДП, і держава щороку платить відсотки за цими паперами.

Держава отримала дивідендів від своїх банків за цей час – 58 млрд грн (55 млрд припадає на ПриватБанк).

"З погляду інвестора ефективність таких вкладень під дуже великим сумнівом. Державі потрібно намагатися повернути витрачені гроші шляхом приватизації, тому що через дивіденди не дуже виходить", - повідомив Кирило Шевченко.

Читайте також: Держбанки суттєво збільшили кредитні портфелі

Раніше міністр фінансів заявив, що два з чотирьох державних банків будуть приватизовані за будь-якого розвитку подій, один має проблеми, що тягнуться з минулого, і тільки один із банків точно залишиться у державній власності.

За три квартали 2021 року прибуток українських банків збільшився на третину, але при цьому 50% чистого прибутку всіх банків України заробили державні банки, а найбільш стрімке зростання доходів демонстрували банки з іноземним капіталом.