Кабмін схвалив Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року та затвердив операційний план заходів щодо її реалізації на 2023-2025 роки. Таке рішення було ухвалено на засіданні уряду 15 вересня, повідомили у Міністерстві економіки.
План реалізації стратегії, зокрема, передбачає такі напрямки:
Подолання стереотипів та дискримінації за ознакою статі
Для цього планується провести масштабну інформаційну кампанію для жінок "Звичайно, зможеш", щоб переконати їх, що вони здатні отримувати більшу винагороду за свою працю.
Також передбачено просвітницьку кампанію зі збільшення поінформованості жінок про свої права та можливості, якими вони можуть скористатися, щоб підвищити свій професійний рівень, отримати в короткий термін нову, більш затребувану на ринку праці спеціальність, у тому числі з категорії STEM і, відповідно, більш оплачувану роботу, ініціювати чи розвивати власний бізнес.
Пропонується та впровадити гендерні аудити та обмін кращими практиками впровадження гендерної рівності на робочому місці.
Удосконалення законодавства про рівну оплату праці
Передбачено у новій редакції закону про працю запровадити принцип однакової оплати за працю рівної цінності незалежно від статі, що дозволить посилити ефективність судового захисту.
Згідно з планом уряду, буде запроваджено перевірки Держслужби праці на підставі скарг про дискримінацію в оплаті праці за ґендерною ознакою. Також має бути розроблена національна методологія гендерно-нейтральної оцінки робіт та навчання для інспекторів праці та роботодавців.
Створення умов для зручного поєднання сімейних та професійних обов'язків
Зокрема, пропонується сприяти створенню та роботі державних та приватних дитячих садків, підтримувати на державному рівні організації, які займаються дітьми старшого віку.
Також уряд планує вдосконалити трудове законодавство щодо рівного ставлення до працівників і робітниць із сімейними обов'язками. Планується запровадити навчальні програми для роботодавців щодо надання працівникам сприяння у поєднанні професійних та сімейних обов'язків.
"Останні роки Україна активно працює над подоланням розриву в оплаті праці між чоловіками та жінками. Наша країна приєдналася до Міжнародної ініціативи "Партнерство Біарріц" та до Міжнародної коаліції за рівну оплату праці", - нагадує перший віце-прем'єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко.
За її словами, це дає свої результати: за останні шість років розрив в оплаті праці жінок і чоловіків в Україні скоротився на 7,4 відсоткових пункти і на сьогоднішній день становить 18,6%.