UA / RU
Підтримати ZN.ua

Газпром уже знайшов привід не забирати турбіну Siemens, яку вимагав як умову постачання газу до Європи

Тепер Газпром перебуває у пошуку інформаційних приводів, щоби постійно освіжати ситуацію.

Російський монополіст компанія «Газпром», відмовчавши тиждень після рішення Канади повернути після ремонту підсанкційну турбіну для газопроводу Nord Stream-1, заявила, що не може її забрати. Про це йдеться у Телеграм-каналі "Газпрому".

«Газпром» не має в своєму розпорядженні жодного документа, що дозволяє компанії Siemens вивезти з Канади газотурбінний двигун для КС «Портова», який знаходиться там на ремонті», - йдеться в повідомленні.

Станом на 14 липня «Газпром», як випливало з повідомлення, не мав наміру уточнювати питання з документами. І попереджав, що подальша робота компресорної станції на газопроводі, через який сьогодні йдуть основні поставки газу до Європи, під питанням.

Очевидно, що так і не дочекавшись очікуваної реакції, за дві доби, вранці 16 червня «Газпром» видав ще одне повідомлення.

"Газпром" офіційно звернувся до Siemens (компанія-виробник турбіни, - ред.) з проханням надати документи, що дозволяють вивезти газотурбінний двигун для КС "Портова"", - йдеться в повідомленні, з якого можна припустити, що наступна серія баталій вибухне на ґрунті спілкування з Siemens.

Читайте також: У Кремлі та «Газпромі» прокоментували зупинку постачання газу до Німеччини газопроводом «Ямал-Європа»

Нагадаємо, тиждень тому   Кремль поставив ультиматум стосовно повернення німецької турбіни для «Північного потоку».

Канада під градом критики після тривалих обговорень з європейськими союзниками, а також з Міжнародним енергетичним агентством прийняла рішення видати дозвіл на експорт турбіни.

Україна неодноразово попереджала, що рішення Канади про повернення турбіни для Nord Stream - це підлаштовування санкцій під забаганки РФ, які не приведуть ні до чого доброго.

«Тепер можна не сумніватися, що Росія спробує не просто максимально обмежити, а повністю припинити в найгостріший момент постачання газу до Європи. Саме до цього тепер потрібно готуватись, саме це тепер провокується. Бо кожна поступка за таких умов сприймається російським керівництвом як стимул для подальшого, сильнішого тиску. Звичайно, ще можна переглянути це рішення про одну турбіну, що тягне за собою багато проблем. Росія ніколи не грала в енергетиці за правилами і не гратиме зараз, якщо не побачить сили», – попереджав президент України Володимир Зеленський.

Україна також пояснювала, чому вимоги Росії щодо турбіни – це банальний шантаж.

По-перше, компресорна станція Північного потоку-1 обладнана кількома турбінами, зокрема резервними. Одна турбіна знаходиться зараз у Канаді. Однак рішенням Газпрому в робочому стані залишили лише три турбіни, більшість інших турбін відключено без пояснень. Обсяги транспортування скоротилися із 167 до 67 млн куб. м газу на добу.

По-друге, Росія може продовжити безперервне постачання газу до ЄС через вже сплачені нею транзитні потужності через Україну (зараз Газпром використовує менше 40%).

Читайте також: ЄС готується до раптового припинення постачання газу з РФ — Bloomberg

Також існує маршрут через Польщу, здатний транспортувати до 90 млн. куб. м газу на добу.

«Росія відмовилася від його використання на власний вибір і може відновити транспортування газу до Німеччини, якщо справді має на меті залишитися надійним постачальником ЄС», - йдеться у заяві МЗС та Міненергетики України.

Україна надала вичерпні роз'яснення німецькій та канадській сторонам. Обидві сторони підтвердили, що розуміють, що вимога Росії не має технічних підстав. Однак рішення піти на поступку безпідставним вимогам Росії все одно було ухвалено.

За новою газовою «турбоатакою» Кремля стоять наміри не лише реанімувати штучною кризовою ситуацією «Північний потік-2», а й внести додаткові турбулентності в малодушну Європу, яка вже втомилася від «чужої війни», остаточно «орбанізувати» Макрона і посварити Шольца з Габеком Бербок, чим сприятиме урядовій кризі в Німеччині, не допустити ухвалення рішення в ЄС про сьомий пакет санкцій з газовим ембарго. І не тільки. Детальніше читайте у статті Михайла Гончара та Дениса Вінського «ТурбоАтака «Газпрому»: чим вона загрожує Європі та Україні».