UA / RU
Підтримати ZN.ua

Газпром почав передзимовий шантаж Європи: названо безпрецедентну за всю історію ціну на газ майбутньої зими

Газпром, який дедалі менше прокачує газу в Європу, дуже переймається цінами на газ в європейських країнах.

Російська компанія "Газпром" попереджає європейців, що ціни на газ взимку сягнуть безпрецедентного за всю історію рівня. Відповідне "нагадування" розміщене в Телеграм-каналі компанії.

"Зазначимо, що на спотових біржах Європи ціни на газ пробили позначку 2 тис. 500 дол. За консервативними оцінками, якщо тенденція збережеться, взимку ціни перевищать рівень 4 тис. дол. за 1 тис. куб. м", - попереджають в "Газпромі".

До цього ціни на газ пробили стелю в березні 2022 рокц, сягнувши 3,5 тис. дол. за 1 тис. куб. м.

При цьому, сам "Газпром" з початку року зменшив видобуток газу вже на 13%. 

Читайте також: Газпром почав спалювати надлишки газу в промислових масштабах, аби не постачати до ЄС: факел видно з космосу

Це, з одного боку, пов'язано з тим, що дедалі більше європейських країн відмовляються від російського газу. З іншого боку, сам "Газпром" зменшив поставки в Європу, зокрема, потужності "Північного потоку-1" використовуються лише на 20%.

А 12 країнам Європи "Газпром" відключив газ, оскільки вони відмовилися виконувати неправомірну улльтимативну вимогу російської компанії, яка, всупереч контрактам, вимагає тепер платити за газ в рублях. Це пов'язано із глобальними санкціями, запровадженими проти Росії через вторгнення в Україну. Країні просто немає куди витрачати валюту, і це, своєю чергою, дуже сильно б'є по бюджету Росії.

Тим часом європейські країни вже давно зрозуміли, що, якщо покладатися на "Газпром", то Європу чекатиме критична зима. Частина країн вже знайшла альтернативних постачальників палива, Зокрема, значну роль в цьому процесі грає зріджений газ, що поставляється на ринок Європи з США.

У липні 2022 року, вперше в історії, США обігнали РФ у експорті газу до Європи.

Крім того, 6 липня країни Європи досягли політичної угоди щодо зниження споживання газу на 15 відсотків поточної зими з метою підвищення безпеки енергопостачання.

Завдяки вжитим заходам, у тому числі жорсткої економії влітку, газові сховища в європейських країнах, які найбільше залежали від російського газу, наприклад Німеччини, вже заповнені на три чверті. Цього вдалося досягнути більш ніж за півмісяця до запланованої дати. До речі, Німеччина споживає найбільші обсяги газу (92 млрд кубометрів) в Європі.

Наприкінці червня відбувся рекордний обвал акцій "Газпрому".