UA / RU
Підтримати ZN.ua

Газ в Європі за день подорожчав на 10%

Європейці готуються до похолодання на цьому тижні.

Спотові ціни на газ в ЄС значно зросли і продовжують зростати на тлі очікувань максимального зниження температури повітря в Європі на цьому тижні. Ціна вже досягла максимуму за останні 2 роки - з 28 грудня 2018 року, повідомляється Інтерфакс-Україна.

На голландському хабі TTF (контракт "на добу вперед") з поставкою у вівторок ціна виросла на 10% за день до $284 за тисячу кубометрів з $258 з поставкою в понеділок.

В Іспанії, яка в минулу п'ятницю здивувала всіх злетом ціни на місцевому газовому хабі PVB через сніг, що випав, до $660 за тисячу кубів, ціна відкотилася до $379.

Однак український газотранспортний коридор залишається неповних. "Газпром" може прокачувати в січні через Україну більше 150 млн куб. м на добу (110 млн куб. м - довгострокова бронь і 41,6 млн куб. м на добу - додаткове місячне бронювання). З початку року "Газпром" качає через Україну не більше 124 млн куб. м на добу. У грудні 2020 року "Газпром" в добу прокачивал через Україну 183 млн куб. м в день.

Читайте також: Перехід на формулу "хаб мінус" здешевить газ в середньому на 44% - голова Міненерго

Раніше НКРЕКП оприлюднила нові тарифи на розподіл газу. Тарифи зросли у 43 газорозподільних компаній, їх нові ціни без урахування податку на додану вартість вищі на 20% від попередніх.

Крім того, Нафтогаз підвищив ціни на газ для теплоенерго в грудні на 13,5% до 6 103,10 грн за тисячу кубометрів. А на січень для населення - на 14% до 7,22 грн/куб. м з ПДВ.

Традиційно зростання комунальних тарифів пояснюють зношеністю мереж, зростанням цін на електрику та витрат на зарплату співробітникам, дорожчанням газу в зимовий період тощо. Однак якщо інші групи товарів  інколи дешевшають, то вода, гігакалорії чи електрика – ніколи. Чому – читайте у статті Олександра Сергієнка «Чому комунальні тарифи лише зростають?» y ZN.UA.