UA / RU
Підтримати ZN.ua

ГТС України модернізують під транзит газу в обсязі 40 млрд кубів

Транзит російського газу в 40 млрд куб. м збережеться і після 2024 року – ОГТСУ.

Оператор газотранспортної системи України (ОГТСУ) планує перебудувати газотранспортну систему під транзитну потужність близько 40 млрд кубометрів. Про це повідомив генеральний директор компанії Сергій Макогон в інтерв'ю Інтерфакс-Україна.

"Є розуміння, що, швидше за все, буде плюс-мінус 40 млрд (кубометрів. - ред.) і під ці потужності ми будемо перебудовувати систему", - сказав Макогон.

Він запевнив, що будуть вкладати в модернізацію тільки тих компресорних станцій, які будуть використовуватися, а інші поступово виведуть з експлуатації.

"Зараз ми готуємо техніко-економічне обґрунтування для оптимізації системи", - сказав Макогон.

Він також зазначив, що обов'язковою буде дозвіл на таку оптимізацію з боку Кабінету міністрів.

"Самі викопувати труби ніхто не буде, тому що це економічно недоцільно", - зазначив Макогон. Але уточнив, що в трубах буде знижений тиск і рідше буде проводитися діагностика.

За його словами, транзит російського газу через територію України в обсязі 40 млрд куб. м збережеться і після 2024 року. Оскільки такий балансуючої потужності і гнучкості в української ГТС немає у "Північного потоку".

"Тому наша система повинна залишитися затребуваною, якщо "Газпром" залишиться основним постачальником газу в Європу", - пояснив він.

15 листопада президент Володимир Зеленський підписав закон про анбандлінг. Закон "Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу" № 264-9 було прийнято Верховною Радою 31 жовтня. Він передбачав створення оператора ГТС, незалежного від "Нафтогазу".

24 грудня Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, прийняла остаточне рішення щодо сертифікації ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", яке за планом з 1 січня 2020 року починає повноцінно працювати в якості нового оператора української ГТС.

Як повідомлялося, 30 грудня НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" підписали договори про транзит газу і врегулювання взаємних претензій. Термін дії транзитного контракту – п'ять років із можливістю його продовження ще на 10 років на аналогічних умовах. Російський "Газпром" зобов'язався забезпечити мінімальне завантаження української ГТС в обсязі 65 млрд кубометрів газу в 2020 році, і "проганяти" через неї не менше 40 млрд кубометрів у наступні чотири роки.

Детальніше, про що домовилися з транзиту газу Україна і Росія, читайте в статті Михайла Гончара "Sic transit" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".