Національний банк України провів радикальні зміни в монетарній політиці, програмі нагляду і внутрішньої структурі впродовж останніх двох років, зміг зміцнити свою незалежність і пройшов точку неповернення, заявила глава НБУ Валерія Гонтарева.
"протягом останніх років ми пройшли через радикальні зміни в монетарній політиці, програмі нагляду і внутрішньої структури. Ми зміцнили фінансову незалежність НБУ, тому змогли досягти точки неповернення. Завжди складно оцінити, наскільки жахливими можуть бути всі зміни, але наш рада правління вважає, що ми вже перегорнули сторінку і не повернемося назад", - сказала Гонтарева на щорічній дослідній конференції "Трансформація діяльності центральних банків" в Києві в четвер, 19 травня.
Гонтареа при цьому наголосила, що завданням НБУ була оновлена політика, спрямована на цінову, фінансову стабільність і сталий економічний розвиток.
Вона також заявила, що НБУ перейшов до гнучкого курсоутворення, в результаті чого в даний час курс гривні визначається виключно фундаментальними факторами, а регулятор бере участь у ринку тільки для згладжування коливань.
Відзначимо, при призначенні Гонтарєвої головою Нацбанку, ще в червні 2014 року, президент Петро Порошенко стверджував, що забезпечення незалежності НБУ – ключова його вимога до Гонтаревої.
Гальчинський також звертав увагу на те, що повноваження членів Ради НБУ (згідно Конституції, контролює діяльність регулятора) закінчилися ще у вересні минулого року, і новий склад до цих пір не сформований.
Ситуація фактично блокується президентом Порошенком. "Чому? Президент, всім зрозуміло, володіє монопольним впливом на НБУ. Рада природним чином може обмежити цю монополію. Можливо, відповідь на це питання криється у цій площині", - зазначав він.