UA / RU
Підтримати ZN.ua

Голова ФДМ назвав п'ять умов приватизації ОПЗ і потенційних покупців

Умови продажу Одеського припортового заводу будуть складатися з п'яти видів зобов'язань.

Основними потенційними покупцями держпакету акцій державного Одеського припортового заводу (ОПЗ) є норвезька компанія Yara, американські ІВЕ Trade, Koch Fertilizers, CF Industries, польська Ciech і марокканська OCP. В цілому приватизацією ОПЗ зацікавилися близько 20 інвесторів, повідомив глава Фонду державного майна (ФДМ) України Ігор Білоус.

"Покупці різні: профільні, трейдери, підприємці. Всі вони західні: Yara, Koch Fertilizers, CF Industries, це конкретні імена. Є профільні інвестори, які розуміють ризик України. Це польське підприємство Ciech – виробник соди. ... Є трейдер ІВЕ Trade, там власник Алекс Ровт, у якого є активи і у нас, і в Росії. Цей трейдер тримає 12% ринку, платить мільярди податків у США", - сказав Білоус в інтерв'ю УНІАН.

Крім того, ще є марокканська OCP, яка також цікавиться ОПЗ (вона на 100% державна компанія), сказав він в інтерв'ю "Економічній правді".

Крім того, Білоус зазначив, що заводом цікавляться також компанії з Туреччини та Індонезії.

Також голова фонду повідомив, що одним з факторів, який відлякує інвесторів, є борг ОПЗ перед компанією Дмитра Фірташа Group DF в розмірі 190 мільйонів доларів.

"Інвестор, ставши власником, не може мати контрактних відносин з Group DF, тому що Group DF і її власник знаходяться під розглядами, - сказав Білоус. - Ми обговорюємо зараз кілька варіантів (рішення цієї проблеми – ред.): або ми продаємо завод як є, з обов'язком, і інвестор сам буде вирішувати, що з ним робити, або реструктуризувати борг, або замістити борг державним кредитом".

Крім того, Фонд державного майна України має намір продати в червні 2016 року 99,6% акцій одного з найбільших в країні виробників хімічної продукції Одеський припортовий завод (ОПЗ) у разі швидкого прийняття Верховною Радою законопроекту про внесення змін до приватизаційний процес.

"Це (оголошення про продаж ОПЗ – ред.) буде в кінці квітня – початку травня, щоб у червні закрити угоду. Відкладати цю продаж далі не можна, тому що ситуація на ринку не стане краще. Запасу потужності у заводу не так багато. І це всеж-таки не нове підприємство. Його не можна тримати ще рік", - сказав Білоус.

Голова фонду додав, що розраховує на прийняття у другому читанні законопроекту, який скасує продаж на фондових біржах 5-10% акцій стратегічних підприємств, в лютому цього року.

"Якщо прийняти законопроект і запустити процес, він стане на рейки дуже швидко і незворотнім", - сказав він.

Читайте також: Західні інвестори не повірили намірам Путіна запустити приватизацію – Bloomberg

За словами Білоуса, умови продажу ОПЗ будуть складатися з п'яти видів зобов'язань:

"Щодо економічної діяльності, мова про детальний перелік напрямків діяльності ОПЗ, які інвестор повинен буде зберегти. Будуть також вимоги дономенклатури виробництва і забезпечення вітчизняних аграріїв мінеральними добривами.

Другий вид вимог – щодо інвестиційно-інноваційної діяльності – стосуватиметься того, коли, що і в які строки потрібно модернізувати.

Соціальні зобов'язання передбачатимуть збереження протягом п'яти років робочих місць та обов'язковий соцпакет для працівників з медичною страховкою.

Екологічні вимоги – комплекс природоохоронних заходів, в тому числі заміна обладнання.

І п'ятий блок вимог - щодо сфери корпоративних відносин. Мова про звітність перед ФДМ і дбайливе ставлення до держмайна, яке не увійшло в статутний капітал, але залишилось на балансі".

В Україні числиться 1800 працюючих підприємств індустріального комплексу. Кабмін планує провести велику приватизацію у 2016 році. Одеський припортовий завод знаходиться в числі стратегічно важливих промислових об'єктів України. ОПЗ займається виробництвом хімічної продукції, а також перевалкою аміаку на морський транспорт.