"Укравтодор" сьогодні, 3 березня, презентував проект методичних рекомендацій для підготовки типової тендерної документації. Траси більше не будуть розбивати на ділянки по 1-2 км, їх чекає укрупнення до 30-40 км. Це вимагає від гравців ринку більших потужностей. При цьому побоювання, що пов'язані з картелізацією ринку дорожніх робіт, є міфом. Про це заявив голова "Укравтодору" Олександр Кубраков під час презентації проекту методичних рекомендацій.
"Методика – це певні правила, порядок. Завжди, коли впроваджуються правила, є негатив... З приводу картелізації, то дійсно "планка" (вимоги – ред.) підвищується в залежності від категорії гравців, але це не означає, що місце на ринку залишається тільки для обраних. Що був пул компаній, ми "планку" підвищили і на ринку залишилося 15-25 гравців, які можуть виконувати роботи. З існуючих гравців, які брали участь у проектах "Укравтодору", є 25-30 компаній, які проходять кваліфікацію залежно від об'єкта. Тобто слово картелізація недоречне, це міф. Ми не закриваємо ринок... Давайте за підсумками року подивимося: яка конкуренція була на торгах, скільки в середньому компаній брало участь у конкретних торгах, скільки нових гравців зайде на ринок", - сказав він.
На питання про те, чи готові в Антимонопольному комітеті відстежувати картелізацію, він відповів: "З точки зору розгляду питань щодо можливих змов на ринку, то АМКУ готовий", - зазначив він.
Також, за його словами, з'явиться можливість для міжнародних компаній виходити на ринок зі своїм досвідом, що стимулюватиме конкуренцію на ринку.
Президент Національної асоціації шляховиків України Тарас Сиротинський заявив, що нововведення може стати стимулом для гравців.
"Пропонуються рівні вимоги для гравців у всіх регіонах країни, і учасники ринку повинні оцінити свої можливості. Окрім бажання працювати, є ще якість виконаних робіт. Якщо у підрядника асфальтобетонний завод розміщений далеко і доставка асфальту до об'єкта можлива тільки через 3 години - якості робіт не буде. Це не змова, це вимоги ринку. Його перебудова, структурування... Якщо держава і підрядники будуть працювати в партнерстві, виконувати роботи якісно і з ними будуть розраховуватися згідно з домовленостями, то гравці оцінять свої можливості. А при бажанні зможуть претендувати на міжнародні проекти - вони працюють на тій же техніці, що й міжнародні оператори", - додав він.
Нагадаємо, що в 2019 році чотири компанії направили в АМКУ 720 скарг на проведення тендерів на будівництво доріг.