Україна націлена максимально наповнити газом сховища, щоб підготуватися до найгіршого сценарію, при якому буде припинено транзит газу через територію України. Про це в інтерв'ю "РБК-Україна" сказав представник президента у Кабінеті міністрів Андрій Герус.
"Якщо ти готовий до найгіршого сценарію, то він, швидше за все, не відбудеться", - вважає він.
За словами Геруса, Україна готується, щоб мати максимально повні газосховища і за рахунок цього ресурсу проходити зиму без транзиту.
"Є інтерес європейських компаній за своп-угоди, тобто вони зараз закачують газ в українські газосховища, умовно його продають і через рік викуповують назад. Приватні трейдери також закачують газ в ПГС для того, щоб його продавати взимку", - зазначив представник президента в Кабміні.
Він нагадав, що "Газпром" був готовий відновити переговори після виборів, коли буде зрозуміла українська політична палітра і новий уряд. "Я думаю, що зараз воно вже очевидно зрозуміло, тому найближчим часом будуть відновлені переговори з Росією з питань транзиту і закупівель газу, тому що у нас є рішення Стокгольмського арбітражу, згідно з яким 5 млрд кубометрів газу має бути закуплено за ціною хаба без жодних плюсів", - зазначив Герус.
Як повідомлялося, чергові консультації тристоронніх переговорів щодо транзиту газу за участю Росії, України і Єврокомісії можуть відбутися в другій половині вересня.
21 січня в Брюсселі завершилися тристоронні переговори щодо транзиту газу з РФ до Євросоюзу через ГТС України.
"Нафтогаз" і Еврокомміссія наполягають на збереженні транзиту і підписання нового договору, який відповідатиме європейському енергетичному законодавству.
У свою чергу, уководство "Газпрому" висловило готовність без консультацій продовжити договір, підписаний в 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.
За словами глави правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва, ближче до кінця переговорів Україна отримала пропозицію про умови та обсяги транзиту, котру слід у найближчі два місяці обговорити з Кабміном.
Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович уточнив, що запропонував "Нафтогазу" і "Газпрому" підписати контракт терміном не менш як на 10 років.
Шефчович пропонував провести черговий раунд переговорів травні, однак росіяни відмовилися.
Детальніше про підготовку тристоронньої зустрічі 21 січня і про переговорні позиціії сторін читайте в матеріалі Алли Єрьоменко в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".