UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Газпром" регулярно порушує контрактні умови тиску газу

За станом на 1 березня тиск у транзитних магістральних газопроводах на вході в українську ГТС впав до найменшого в цьому році значення - 50,3 кгс/см2.

Як стверджує "Нафтогаз", російська газова монополія "Газпром" регулярно порушує контрактні умови тиску (а значить, і обсягу), передбачені транзитним контрактом і технічною угодою. За даними "Укртрансгазу", з початку року "Газпром" продовжує ігнорувати технічні зобов'язання за контрактом на транзит газу з "Нафтогазом" про дотримання тиску газу в магістральних газопроводах на вхідних точках, розташованих на російсько-українському кордоні.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Алла Єрьоменко і Олександр Малиновський, юрист-міжнародник.

За станом на 1 березня тиск у транзитних магістральних газопроводах на вході в українську ГТС впав до найменшого в цьому році значення - 50,3 кгс/см2. Транзитним контрактом передбачено дотримання російською стороною тиску газу на вхідний точці ГВС "Суджа" в діапазоні 60-65 кгс/см2.

Згідно з інформацією центрального диспетчерського департаменту "Укртрансгазу", в період січня-лютого 2018 р. "Газпром", систематично не виконуючи технічні умови, подавав газ до українського кордону при фактичному тиску на рівні 51-59 кгс/см2. Протягом останніх п'яти років оператор ГТС України неодноразово повідомляв про систематичне порушення "Газпромом" своїх зобов'язань за контрактом на транзит газу по території України, а також регулярно інформував постійно діючу моніторингову групу Європейської комісії про те, що дії "Газпрому" провокують істотні ризики щодо забезпечення безперебійного транзиту газу в країни ЄС.

"Шантажувати перекриттям вентиля і дискредитувати партнерів "Газпром" вміє добре, - зазначають автори. - Наочно продемонстрована в останні дні несумлінне ставлення російської компанії до виконання своїх контрактних зобов'язань перед "Нафтогазом" про постачання газу в Україну і транзит газу через українську територію - з очевидним порушенням уже діючих і остаточних арбітражних рішень від 22 грудня 2017 р. і 28 лютого 2018 р. - підтверджує, що виконання цих арбітражних рішень відповідає інтересам не тільки "Нафтогазу", але і їх європейських партнерів. Як і те, що протиправній поведінці російської газової монополії можна і потрібно покласти край спільними зусиллями. Забезпечення виконання обов'язкових і остаточних арбітражних рішень є одним з проявів принципу верховенства права - базової цінності України, ЄС і США".

Детальніше про вирішення газового "цунгцванга" читайте в матеріалі Алли Єрьоменко та Олександра Малиновського "Стокгольмський бумеранг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".