UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Газпром" не пропонував ніяких "мирових угод" по транзиту газу — "Нафтогаз"

Україна повинна готуватися до припинення транзиту з 2020 року – Вітренко.

Російський газовий монополіст "Газпром" не пропонував НАК "Нафтогаз України" жодних "мирових угод", але продовжує наполягати на скасуванні зобов'язань за рішеннями міжнародних арбітражів. Про це на своїй сторінці в Facebook написав виконавчий директор НАК Юрій Вітренко.

"У відповідь на інформацію російських ЗМІ з посиланням на Олександра Новака, голову Минерго РФ, Росія запропонувала Україні врегулювати питання арбітражу між "Нафтогазом" і "Газпромом" мировою угодою ми можемо повідомити, що "Нафтогаз" поки не отримував жодних таких пропозицій. Якщо отримаємо, ми їх уважно розглянемо", - зазначив Вітренко.

За його словами, "Нафтогаз" готовий розглянути пропозиції щодо нового транзитного контракту за європейськими правилами, в якому в тариф додатково до повного покриття витрат з 2020 року буде закладена компенсація за невиконання "Газпромом" своїх контрактних зобов'язань у 2018-2019 роках.

Оскільки ця компенсація є предметом вимог української сторони в новому арбітражі, то в разі врегулювання цього питання, "Нафтогаз" не буде цього вимагати в арбітражі.

При цьому він зазначив, що новий арбітраж почав не "Нафтогаз", а "Газпром".

Як припустив Вітренко, Новак, швидше за все, мав на увазі "мирову угоду" у значенні, вже озвучених Олексієм Міллером, головою "Газпрому", під час попередніх зустрічей, за якою рішення попередніх арбітражів за контрактами на поставку і транзит газу не будуть застосовуватися.

"Тобто ми маємо мінімум "добровільно" відмовитися від $ 2,8 млрд, а по максимуму, ще і повернутися в статус боржника за положенням контракту "бери або плати" (понад $ 80 млрд до кінця 2019) і газ, відібраний у 2014-2015 році (близько $ 4)", - прокоментував заяву представник "Нафтогазу".

На його думку, російська сторона нав'язує Україні цю "мирову угоду" в обмін на продовження поточного контракту на транзит, який, в інтерпретації "Газпрому", всупереч рішенням арбітражу, не несе ніяких зобов'язань "Газпрому" щодо обсягів транзиту.

І як тільки "Газпром" добудує "Північний Потік-2" і "Турецький Потік", на думку Вітренко, він припинить транзит через Україну, залишивши "Нафтогаз" ні з чим.

Як зазначив представник компанії, Києву в цій ситуації слід пояснювати західним партнерам, що і Україну, і Європу намагаються обдурити, як це вже було в 2009 році.

Що дієві заходи - це припинення будівництва "Північного Потоку-2" і ефективне антимонопольне розслідування за скаргою України проти "Газпрому", а також готуватися до припинення транзиту з 2020 року, отримуючи при цьому через міжнародний арбітраж за це компенсацію.

Як повідомлялося, 21 січня в Брюсселі завершилися тристоронні переговори щодо транзиту газу з РФ та Євросоюзом через ГТС України.

"Нафтогаз" і Еврокомміссія наполягають на збереженні транзиту і підписанні нового договору, який відповідатиме європейському енергетичному законодавству.

У свою чергу, керівництво "Газпрому" висловило готовність без консультацій продовжити договір, підписаний в 2009 році тодішньою прем'єр-міністеркою України Юлією Тимошенко.

Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович уточнив, що запропонував "Нафтогазу" і "Газпрому" підписати контракт терміном не менш як на 10 років.

Шефчович пропонував провести черговий раунд переговорів у травні, однак росіяни відмовилися.

Детальніше про підготовку тристоронньої зустрічі 21 січня і про переговорні позиціії сторін читайте в матеріалі Алли Єрьоменко в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".