UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Газпром" хоче продати Китаю "санкційний" газ та зіштовхнути Пекін з Вашингтоном - Ъ

"Газпром" знову різко міняє стратегію і пропонує китайській стороні обговорити участь у проекті, який однозначно і прямо перебуває під санкціями США. Але чи готовий Пекін серйозно псувати відносини з Вашингтоном заради Москви.

Російський "Газпром" не може домовитися з Китаєм про постачання газу по західному маршруту і напередодні візиту Володимира Путіна в КНР пропонує китайцям новий шлях поставок по газопроводу з Сахаліну. Проте головне в цьому регіоні Південно-Киринське родовище перебуває під санкціями США.

Питання в тому, чи готовий Пекін серйозно псувати відносини з Вашингтоном заради Москви, пише "Коммерсантъ" у четвер, 27 серпня.

Глава "Газпрому" Олексій Міллер у середу оголосив, що компанія "найближчим часом може підписати меморандум з китайською CNPC про трубопровідні поставки газу з російського Далекого Сходу".

Контракт дуже важливий для "Газпрому", так як дозволить задіяти видобувні потужності в Західному Сибіру, які зараз частково простоюють.

Але в цьому напрямку сторонам навряд чи вдалося домогтися серйозних успіхів: в прес-релізі "Газпрому" сказано лише, що "переговори впевнено просуваються".

За словами джерел, у переговорах зберігаються принципові розбіжності за ціною, обсягами і термінами поставок.

Учасники ринки кажуть, що заяви Міллера можуть бути лише частиною інформаційної кампанії перед візитом Путіна до Китаю на початку вересня. Як відзначало раніше ZN.UA, є ймовірність, що Порошенко і Путін можуть перетнутися в Пекіні.

"Головним економічним пунктом переговорів повинен був стати контракт по західному маршруту, але домовленості немає, і потрібно наповнити візит якимось змістом",- говорить один зі співрозмовників видання.

Для "Газпрому" ситуація змінилася після того, як на початку серпня США несподівано запровадили санкції проти ключового родовища "Газпрому" на сахалінському шельфі - Південно-Киринського, без газу якого неможливо в найближчому майбутньому реалізувати жоден новий експортний проект.

Санкції передбачають заборону на поставку обладнання, що ставить хрест на поточній схемі підводного освоєння Південно-Киринського, оскільки технології та обладнання для підводного видобутку газу є тільки в американських і європейських компаній.

У червні "Газпром" підписав меморандум з Shell по "Сахаліну-3". Однак з-за санкцій співпраця з Shell за цим проектом виявилося фактично зірвано.

В результаті тепер "Газпром" знову різко міняє стратегію розвитку сахалінських активів і пропонує китайській стороні обговорити участь у проекті, однозначно і прямо перебуває під санкціями США.

Глава азіатської програми Московського центру Карнегі Олександр Габуєв зазначає, що найбільші нафтогазові компанії КНР, такі як CNPC, не будуть ризикувати, а поява ще одного дратівливого чинника у відносинах з Вашингтоном зараз невигідно Пекіну.

"Не настільки китайцям потрібен газ, щоб псувати відносини з США",- згодна Марія Бєлова з Vygon Consulting. Вона наводить у приклад той же Іран, де китайські компанії фактично заморозили роботу після введення санкцій США і ЄС, хоча офіційно Китай до цих санкцій не приєднувався.

Як повідомлялося, "Газпром" і китайська CNPC 21 травня 2014 року уклали контракт на поставку газу в КНР по "східному" маршруту в обсязі 38 млрд куб. м газу в рік. Загальна ціна 30-річного контракту - $ 400 млрд. Поставки газу в Китай повинні початися через 4-6 років. Але для будівництва газопроводу в Китай ("Сила Сибіру") "Газпрому" потрібні $ 25 млрд авансу зі сторони CNPC.

При цьому Китай запропонував "Газпрому" самому вкласти гроші в будівництво трубопроводів.

Угода "Газпрому" з Китаєм про постачання газу стане катастрофою для Путіна, вважають зарубіжні ЗМІ і експерти. У проекта "Сила Сибіру" є всі шанси провалитися.