Західні країни активно шукають способи конфіскації активів російського центрального банку для фінансування України з огляду на те, що політичні суперечки в США та Європі загрожують перекрити потоки фінансової підтримки Києва, пише The Financial Times.
Останніми тижнями офіційні особи G7 активізували переговори про конфіскацію приблизно 300 мільярдів доларів із заморожених російських активів, що є радикальним кроком, який відкрив би нову главу у фінансовій війні Заходу проти Москви.
Ідея використати кошти стала на часі після того, як цього тижня зірвались два важливі пакети фінансової допомоги для України вартістю понад 100 мільярдів доларів через республіканців у Конгресі США та Віктора Орбана з Угорщини, члена ЄС, який виступив проти фінансування Києва.
Конфіскація російських активів могла б забезпечити альтернативний потік фінансування, особливо з огляду на очікувані значні витрати на післявоєнну реконструкцію. Однак досі уряди G7 здебільшого не зважувались на такий крок, побоюючись втратити довіру деяких іноземних інвесторів в активи у доларах і євро. Хоча Вашингтон ніколи публічно не підтримував конфіскацію, останніми тижнями США зайняли більш наполегливу позицію в комітетах G7, стверджуючи, що існує шлях до конфіскації активів, який «відповідає міжнародному праву».
«Члени G7 та інші держави, які постраждали від дії Росії, можуть конфіскувати російські суверенні активи як контрзахід, щоб спонукати Росію припинити свою агресію», — йдеться в розповсюдженому у комітетах G7 дискусійному документі уряду США, з яким ознайомилось видання.
За словами джерела, Вашингтон веде активні переговори щодо використання російських суверенних активів і вважає, що часу для прийняття рішення обмаль. Представники США припускають, що це можна обговорити на можливій зустрічі лідерів G7, яка збігатиметься з другою річницею повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому наступного року.
Пропозиції ЄС наразі обмежувалися лише арештом російських активів, натомість зусилля були спрямовані на скорочення прибутків, отриманих фінансовими установами, такими як Euroclear, де зберігаються суверенні активи на суму 191 мільярд євро. Але заклики до використання самих активів стали гучнішими через політичні тріщини, що виникли у політичному консенсусі щодо додаткового фінансування для України.
Девід Кемерон, міністр закордонних справ Великої Британії, висловив упевненість у існування законного шляху для конфіскації активів і припустив, що Велика Британія може діяти спільно із США, якщо переконати інших союзників G7 не вдасться.
«Надзвичайні часи вимагають надзвичайних заходів», — сказав він парламентському комітету Великої Британії у четвер, додавши, що наполягає на цій пропозиції в рамках G7. Він заперечив негативний вплив на потенційні західні інвестиції, наполягаючи на тому, що ті з інвесторів, яки, могло б стурбувати це рішення, вже стурбовані самим фактом заморожування активів.
Американський посадовець додав, що юридичні дискусії G7 відображають важливість дотримання міжнародного права у відповідь на вторгнення Росії. Метою найближчих тижнів стане опрацювання усіх ключових питань, щоб G7 могла рухатися разом. Європейські країни, зокрема Німеччина, Франція та Бельгія, неохоче пішли на такий крок, посилаючись на юридичні проблеми, зокрема захист суверенних активів згідно з міжнародним правом. Основна частина державних активів Росії вартістю 300 мільярдів євро зберігається в Європі.
Незважаючи на це, один із західних чиновників підтвердив, що в G7 тривають жваві дискусії та народжується консенсус на користь використання російських суверенних активів для України.
«Усі дискусії впираються у питання: чи тільки західні громадяни та казначейства повинні платити за війну, чи Кремль також має це зробити?», — пояснило джерело.
Американське видання стверджує, що вторгнення Росії в Україну означає, що конфіскація активів може бути здійснена як законний контрзахід тими державами, котрі особливо постраждали від порушення Росією міжнародного права.
«Нам потрібно знайти спосіб отримати гроші для України у будь-якій формі. І дедалі більше країн поглядають на активи і дивуються, чому вони досі не використовуються», — сказав один з дипломатів ЄС, який брав участь у невдалих переговорах на саміті цього тижня.
Раніше повідомлялося, що в ЄС не можуть дійти згоди щодо плану фінансування України із заморожених російських активів. Протягом декількох місяців чиновники ЄС вивчали способи отримання доходів від активів РФ. Але цей план викликав скептицизм з боку урядів деяких країн, зокрема Франції та Німеччини, а також Європейського центрального банку, який побоюється, що це може спричинити нестабільність євро.
У Канаді розглядають законопроєкт про конфіскацію суверенних активів держав-порушників, зокрема Росії. Він передбачає можливість передати заморожені активи РФ для компенсації Україні.
Законопроєкт має на меті надати уряду повноважень конфісковувати розміщені на території країни суверенні активи інших держав. Така можливість виникатиме, лише якщо певна держава порушить міжнародний мир і безпеку та вчинить грубі порушення прав людини