Фінляндія звикла балансувати між безпекою і економічною вигодою від торговельних зв'язків з Росією. З'явився навіть термін, який означає пристосуванство Хельсінкі – так звана "фінляндизація". Однак агресивна поведінка Росії проти України і провокації в Балтії випробовують на міцність таку політику Фінляндії.
Про це сьогодні пише американське видання Wall Street Journal, описуючи життя в фінських містах на кордоні з Росією. Одне з таких міст – Лаппеенранта. Місцевий мер Кіммо Ярва переконує, що туристи з Росії приносять значний прибуток в бюджет міста і прикордонного муніципалітету в цілому.
"Але просто біля будівлі міської ради розташоване гірке нагадування про те, що може означати життя поряд з Росією: на вкритій снігом площі на кам'яних плитах викарбувані імена 95 тисяч фінів, які загинули, відбиваючи напад Радянського Союзу на місто Лаппеендрата під час Другої світової війни", - йдеться в статті.
Фінляндія опинилася серед лідерів з нарощування економічних зв'язків з Росією. В цей же час, на відміну від більшості країн Західної Європи, тут досі діє обов'язковий призов до армії.
"Ми беремо участь у взаємовигідній співпраці з Росію і водночас перевіряємо, щоб вона не мала впливу на наші внутрішні справи", - пояснила політолог Хельсінського університету Ханна Сміт.
В статті йдеться про те, що фінський бізнес не дуже радий санкціям Євросоюзу проти Росії, оскільки ринок східного сусіда є одним із найбільших імпортерів фінських товарів. Фінський експорт в Росію в 2013 році становив 6,5 мільярдів доларів. На російський ринок припадає 9,5% всього, що Фінляндія продає за кордоном. Для порівняння, 2,2% фінського експорту йдуть в сусідню Швецію, а всього у ЄС фінські компанії продають 6,9% своїх товарів.
Крім того, російські туристи витратили в 2013 році у Фінляндії 1,5 мільярди доларів. Аби заохотити росіян витрачати більше, уряд країни виділив 37 мільйонів євро на модернізацію пропускних пунктів на східному кордоні.
"Прем'єр-міністр сказав, що черги повинні бути коротшими, ніж у супермаркеті", - розповів капітан прикордонної служби Ілкка Туомікко.
Оглядач пище, що фінські спроби збільшити товарообіг з Росією виглядають дивно на фоні російської агресії проти України. Крім того, російські Збройні сили постійно влаштовують провокації, порушуючи повітряний простір країн Балтії і Фінляндії.
"Фінські політики намагаються зберегти торговельні зв'язки з Росією і водночас виступати проти російської агресивної зовнішньої політики", - йдеться в статті.
На відміну від країн Балтії, Фінляндія дотримується своєї звичної політики позаблоковості і не хоче приєднуватися до НАТО. В цей же час, Хельсінкі готується до можливої війни. Доки західні країни скорочували свої військові бюджети, Фінляндія продовжувала збільшувати витрати на армію. Зокрема, країна посилила свій арсенал, закупивши крилаті ракети в США.
"В нас немає ілюзій. Ми знаємо, на що схожі атаки Росії і готові протистояти цьому", - запевнила Сміт.
Мер міста Лаппеенранта не бачить суперечності між своїми спробами зміцнити торговельні зв'язки з Росією і протистоянню столиці проти зовнішньої політики Кремля.
"Ми не ведемо зовнішню політику і зосереджені лише на регіональному розвитку", - пояснив мер Ярва.
В цей же час, ВМС Фінляндії посилили патрулювання Балтійського моря. Кількість операцій, проведених фінськими військовими моряками з розпізнання чужих об'єктів, збільшилося в цьому році на 70% порівняно з минулим роком.