Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган у телефонній розмові з президентом РФ Володимиром Путіним заявив, що "Турецький потік" стане гарантією того, що російський газ, який поставляється до Туреччини, буде надходити "незалежно від транзиту через газопроводи якоїсь іншої країни".
Як пише в своїй статті для DT.UA надзвичайний і повноважний посол України, посол з особливих доручень Сергій Корсунський, телефонна розмова між російським і турецьким лідерами відбувся 23 червня, в день, коли Путін проголосив початок будівництва підводної частини трубопроводу "Турецький потік". Елементи розшифровки розмови пізніше були розміщені на офіційній веб-сторінці турецького президента.
Так, Ердоган зазначив, що енергетичні проекти між країнами (особливо – щодо поставок природного газу) були "важливою і надійною частиною безпеки поставок енергоресурсів протягом майже 30 років". За словами турецького лідера, дружба між Анкарою та Москвою зміцніє з реалізацією таких масштабних проектів, як атомна електростанція "Аккую" і "Турецький потік".
"Турецький потік" стане гарантією того, що російський природний газ, який надходить у Туреччину на даний момент через Західний маршрут і "Блакитний потік", приходитиме в Туреччину незалежно від транзиту через газопроводи якоїсь іншої країни. "Турецький потік" є чудовим символом нашого взаємовигідного підходу й нашої зовнішньої політики, яка передбачає, що енергетика має стати об'єднуючим інструментом миру, а не джерелом конфлікту в міжнародних відносинах", - цитує Корсунський заяву Ердогана в розмові з Путіним.
"Я дякую всім, хто вклав свої зусилля у цей процес. Я сподіваюся, що проект "Турецький потік" і наші ініціативи в цій сфері дадуть позитивні результати нашим країнам і регіону", – уклав він.
Як зазначає Корсунський, "західний маршрут", згаданий Ердоганом, - це трубопровід, який проходить через Україну, Румунію і Болгарію і яким щорічно транспортується до 16 млрд кубометрів газу в Туреччину, в район Стамбула. Постачання газу цим маршруту ніколи, за винятком періоду "газової війни" 2008-2009 рр., розв'язаного Росією, не давало приводу засумніватися в його надійності.
Дипломат припускає, що позиція Анкари щодо "Турецького потоку" може бути продиктована прагненням домогтися від РФ певних рішень.
"залишається слабка надія, що Туреччина затіяла якусь складну гру, прагнучи домогтися від Росії певних рішень, наприклад щодо Сирії чи курдів, а також демонструючи ЄС і США свої можливості проводити незалежну політику. Адже для будівництва того ж "Турецького потоку" знадобиться не один рік, до 2019-го транзит "газпромівського" газу через Україну гарантований згідно з діючим контрактом, якого українська сторона не порушувала. А там вибори в Росії і Туреччині, санкції роблять свою справу, тож начебто хвилюватися поки що рано", – підсумовує він.
Нагадаємо, 8 травня в російському "Газпромі" повідомили про початок будівництва газопроводу "Турецький потік". За словами голови правління ВАТ "Газпром" Олексія Міллера, проект реалізується у відповідності з планом і буде завершений до кінця 2019 року.
Детальніше про негативні наслідки запуску "Турецького потоку" для енергобезпеки південного флангу НАТО і стабільності регіону читайте у статті Сергія Корсунського "Турецький потік: друг мого ворога - мій друг?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".