Законопроект №4204, який був внесений до парламенту з метою "спрощення життя валютним позичальникам" може привести до збільшення проблемних кредитів в державних банках і зриву проекту президента України Володимира Зеленського щодо іпотечного кредитування під 10%.
Про це з посиланням на джерела в експертному співтоваристві пише "Delo".
Авторами документа вказані народний депутат "Слуги народу" Олександр Дубинський і колеги.
На думку експертів, документ може порушити баланс інтересів за іпотечними кредитами і принципи господарської діяльності банків, закладені в Конституції. Така позиція була донесена представникам Міністерства юстиції в ході обговорення з цього питання на засіданні робочої групи з питань банкрутства.
Як нагадали автори матеріалу, в 2014 році з метою підтримати валютних позичальників був введений мораторій на відчуження майна, і його продовжили до квітня 2021. Також в 2019 заробив Кодекс про процедуру банкрутства - завдяки йому у позичальника є можливість реструктуризації боргу. Для цього боржник може оголосити себе банкрутом, і в такому випадку у нього не відберуть житло, якщо воно єдине. На думку учасників ринку, позичальники, які турбувалися про ризик втратити останнє житло, досягли домовленості з банками про умови виплат. Але також є боржники, які вступили в конфікт з банком, прикриваючись мораторієм, а їхнє житло перевищує ліміти, і як зазначає Delo.UA, "саме під них, здається, прописаний законопроект".
Експерти вказують на ще одну проблему - проект №4204 позбавить банкірів можливості повернути частину кредитів, вдарить по держбанках, де проблемних близько 63%. При цьому і плани уряду з приводу зниження частки проблемних кредитів в держбанках фактично проваляться.
"З соціальної точки зору законопроект вкрай шкідливий. По-перше, він популістський, по-друге, якщо відповідальні позичальники платять, навіщо потурати безвідповідальним, злісним неплатникам, деякі з яких продовжують жити на широку ногу?.. Треба стимулювати, в першу чергу, тих, хто платить, а не підігрувати тим, хто не платить ", - зауважив експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Єгор Киян.
Як пишуть автори, документ порушить і принципи господарювання в результаті втручання в роботу банків - фінустанови примусять до перегляду домовленостей. Ризики створить норма про встановлення терміну існування права вимоги кредитора за договором - згідно з проектом передбачено припинення зобов'язання після закінчення терміну, тобто, кредит "проживе" всього 3 роки від прострочення, незалежно від дій банку.
Ситуація з проектом може відлякати і інвесторів. Як вважають експерти, вони не стануть довіряти системі, яка змінює правила заднім числом. Проект може "поставити хрест" і на ініціативи президента про іпотека під 10% річних - проект порушить баланс інтересів кредиторів і боржників, і банки можуть відмовитися від іпотечного кредитування.
Також експерти вказують на "дивну" норму про реструктуризацію кредиту за пільговою ставкою, якщо в заставі знаходиться квартира площею до 140 кв м або будинок до 250 кв м.
Як вважає інвестбанкір, фінансовий аналітик Сергій Фурса, під таку процедуру підпадають практично всі продавані в країні квартири - прийняття проекту може заблокувати іпотечний ринок. Єгор Киян так роз'яснив ситуацію: "Ухвалення закону може привести до значного скорочення програм іпотечного кредитування комерційними банками".