UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерти радять США і ЄС вкладати в Україну 50 мільярдів доларів щороку

Стросс-Кан нагадує про негативний досвід Греції, коли момент ефективності реструктуризації боргу був втрачений.

Нинішній уряд України за рік зробив усе, що міг, аби пожвавити економіку України і утримати її на плаву. Київ зробив усе, про що просили західні фінансові структури в обмін на економічну підтримку. Але США і ЄС могли б зробити більше для України.

Про це на саміті YES в Києві сказав професор гарвардського університету Лоренс Саммерс, який додав, що економічний розвиток України – це перед усім геополітичне питання. І вигода для Заходу, перед усім, у тому, він зміцнить власну безпеку, якщо буде підтримувати економіку України.

"Я бачив багато економічних криз, які переростали у серйозні міжнародні конфлікти в світі. 2-3 мільярди доларів – це нічого для України. Ми можемо зробити більше. Немає кращої інвестиції в безпеку США, в безпеку Європи, ніж інвестування в Україну 50 мільярдів доларів на рік. Звісно, за умови збереження курсу реформ нинішнім урядом", - сказав Саммерс.

З ним погодився колишній голова МВФ Домінік Стросс-Кан, який підкреслив, що згоден "підписатися під кожним словом" Саммерс. Однак він також звернув увагу на те, що, попри зусилля, уряд України не зміг добитися того, чого хотів. Інфляція зростає, економічного росту теж не видно. Тож оптимізму Стросс-Кан поки не бачить.

В цей же час, на його думку, саме Захід втрачає момент, коли він може реально підтримати Київ на шляху до відновлення економіки, "розігруючи з ним ту ж гру, що і з Грецією".

"Ми втратили момент реструктуризації боргів Греції, яка могла б допомогти уникнути фінансової кризи у єврозоні. Пізно почалися переговори. Я знаю, Київ добивається реструктуризації власними силами. Але я закликаю, не дозвольте Заходу зіграти з вами у ту ж гру, що і з Грецією", - сказав Стросс-Кан, звертаючись до міністра фінансів України Наталії Яресько.

Сама Яресько сказа, що український уряд проробив дуже серйозну роботу за останній рік.

"Війна знищила 20% нашої економіки. Коли мій попередник зайняв посаду міністра, він почав справи з близько 20 тисячами доларів у державному резерві. Ситуація здавалася катастрофічно. І що ми маємо сьогодні? Наші державні валютні резерви збільшені до 12 мільярдів доларів, ми успішно обслуговуємо всі боргові зобов'язання і проводимо всі соціальні виплати. Ми змогли стабілізувати банківську систему. В нас є підстави сьогодні вважати, що наступного року ми повернемося до економічного зростання", - сказала вона.

Читайте також: Міжнародні резерви України в липні зросли на 1,1% на фоні виплат за держборгом

В цей же час, відмовлятися від фінансової допомоги, надати яку Україні закликав Лоренс Саммерс, український міністр не стала. За її словами, ці гроші допомогли б Україні покращити інвестиційних клімат і перезапустити реальну економіку. Це б дозволило створити нові робочі місця і підвищити рівень життя українців.

В цей же час, більшість українців незадоволені перебігом реформ, але самі не хочуть докладати зусиль. Переважна більшість українців не вірить в успішність реформ, які зараз намагається здійснювати влада: 32% мають певну надію, однак загалом не вірять у це, а 30% зовсім позбавлені такої віри. Натомість, лише 30% в цілому вірять, що реформи увінчаються успіхом.