UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерти назвали причину скорочення українського експорту: не тільки блокування кордону Польщі

Зменшення вартості проданих товарів, змінило баланс українського імпорту та експорту

Скорочення українського експорту відбулось не лише завдяки негативному впливу блокування кордону з Польщею. Ключова причина полягає зовсім в іншому, вважають експерти Інституту економічних досліджень та політичних консультацій. На їх думку, основний удар по зростанню експортних пропозицій полягає у зниженні експортних цін. Це своєю чергою “затьмарило ефект відновлення морських перевезень, у тому числі непродовольчих товарів, завдяки яким у першому кварталі фізичні обсяги експорту виросли на 31%".

Читайте також: Більше підприємств України почали працювати на повну потужність, хоча довіра до влади зменшилась – ІЕД

На що впали ціни українських експортерів?

Серед інших експортних цін можна виокремити групу товарів, що є найпопулярнішими і де відбулось суттєве, а в деяких випадках критичне скорочення ціни. 

“Ціни на чотири з п’яти основних товарів українського експорту, на які у першому кварталі припадало 51% від загального обсягу, суттєво знизились порівняно з попереднім роком. Експортна ціна кукурудзи зменшилась на 25% до показників попереднього року, таке саме падіння спостерігалось для ціни соняшникової олії, а ціна на пшеницю впала на 18%”, – зазначається у черговому звіті Інституту економічних досліджень та політичних консультацій. 

В цілому спостерігається зростання дефіциту торгівлі товарами. “За попередніми даними Державної митної служби, березневий експорт товарів склав 3,2 млрд дол. США, скоротившись на 16% у вимірі рік до року, тоді як імпорт виріс на 7% до попереднього року до 5,9 млрд дол. США. Це призвело до формування дефіциту на рівні 2,7 млрд дол. США, що близько до пікових показників 2023 року”, – дають оцінку поточній ситуації експерти.

У першому кварталі за підрахунками авторів звіту, дефіцит склав 6 мільярдів доларів.

У щомісячному опитуванні Інституту економічних досліджень та політичних консультацій беруть участь понад 500 українських промислових підприємств, що розташовані у 21 із 27 областей України. Польовий етап 23-ї хвилі дослідження тривав з 18 по 29 березня 2024 року. Менеджери підприємств порівнювали результати роботи в березні 2024 року з лютим, оцінювали показники на момент проведення опитування та надавали прогнози на наступні три/шість місяців або два роки.

Минулого року українські експортери вивезли з України 44,8 млн т збіжжя, що на 16% перевищило показник 2022 року. Виручка від експорту зерна торік становила 8,3 млрд дол. США, що на 9% менше, ніж у 2022 році.

У 2023 році Україна експортувала 26,4 млн т кукурудзи, що майже на 6% більше показника 2022 року. Обсяги експорту пшениці становили 16,2 млн т. Це на 44% більше, ніж за рік до цього. Продажі ячменю на зовнішні ринки у 2023 році зросли на 1% і становили 2,2 млн тонн.