UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт пояснює, чому банки не хочуть інвестувати в будівництво житла

Влада маніпулятивно віддала право ризикованих інвестицій пересічним громадянам.

Україна далеко не першою зіштовхнулася з необхідністю захищати інвесторів у будівництво житла. Єдиним гарантованим надійним механізмом захисту є заборона забудовнику отримувати гроші за квартири, поки не добудує будинок (заборона на залучення інвестицій від фізосіб до завершення будівництва, ескроу-рахунки та ін.), наголошує експерт з питань містобудування Георгій Могильний.

Нині будівництво житла в Україні - це заробіток на самому процесі будівництва, а не на його результаті. І поки у забудовника буде можливість отримувати весь бажаний прибуток незалежно від результату, будуть і постраждалі інвестори.

Однак якщо при реформуванні архітектурно-будівельного контролю тотальну лібералізацію пояснюють саме перевіреним іноземним досвідом, кращий за який наша країна все одно нічого не вигадає, то із захистом інвесторів та сама команда реформаторів дотримується прямо протилежної позиції: Україна не може використовувати перевірений іноземний досвід, бо у нас його застосування неможливе.

Захист забудовників автори законопроєкту №5091 «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» пояснюють тим, що ті не мають можливості залучати дешеві кредитні ресурси для будівництва, тому що банки вважають занадто ризикованим кредитувати зведення житлових будинків.

«Але якщо навіть банки вважають це занадто ризикованим, то, може, тим паче треба заборонити інвестування пересічним громадянам?», - запитується експерт.

Могильний вважає, що в нинішньому вигляді розроблений законопроєкт інвесторів не захистить і не зробить інвестування громадян безпечним. Але банк, на відміну від пересічного громадянина, здатен ефективно контролювати забудовників, і забудовник зможе обдурити банк лише тоді, коли це керівництву банку буде потрібно.

«Тож і причини, чому банки вважають занадто ризикованим давати кредити на будівництво житла, є глибшими, ніж звичайне побоювання шахрайства з боку забудовників», - підсумовує Могильний.

Читайте також: Захистити інвесторів можна, збільшивши розмір гарантійної частки будівництва щонайменше до 30% – експерт

Чому в Україні досі заохочуються «сірі» способи залучення грошей у будівництво? З якої причини будівельний ринок в Україні фінансують прості громадяни, які потребують житла, а не банки? Чи створює «Слуга народу» реальний механізм у законодавстві, здатний убезпечити людей від шахраїв на ринку? Відповіді на ці та інші питання читайте в другій частині матеріалу Георгія Могильного «Ігри будівельних інвесторів-2» у ZN.UA. Перша частина матеріалу доступна за посиланням.