UA / RU
Підтримати ZN.ua

Економісти визначили залежність безробіття в Україні від вартості долара в світі

Зайнятість, продуктивність праці і доходи 43-мільйонів українців залежать від котирувань долара на біржах Нью-Йорка, Франкфурта або Лондона, але не від рішень, прийнятих у Києві.

Курс долара в світі впливає на безробіття в Україні

Коливання курсу долар/євро на світових біржах впливають на рівень безробіття в Україні, а також на продуктивність праці і доходи українців. До такого висновку прийшли економісти, проаналізувавши цю залежність за останні більш ніж 20 років незалежності України, пише у своїй статті для ZN.UA доктор економічних наук Сергій Кораблін.

Як зазначає експерт, фактори, ніяк не пов'язані з Україною, виявляються для неї критичними через вплив на сировинну кон'юнктуру. Так, наша країна чуйно реагує на коливання долара в парі з євро.

"При знеціненні найбільшої світової валюти вільні фінансові потоки спрямовуються в інші, недоларові активи. Серед них не тільки його головний конкурент - євро, але також сировина: нафта, пшениця і т. д. Це тягне за собою зміну їх ф'ючерсних цін, які тягнуть за собою і ціни поточні.

До того ж дешевий долар - додаткова світова ліквідність, яка стимулює ділову активність і попит на сировину. Так, в період 2001-2015 рр. падіння долара до євро на 16-17% супроводжувалося зазвичай подорожчанням пшениці на 20% і більше (у річному вимірі). Навпаки, після початку глобальної кризи у 2008 р. кожне тривале зміцнення долара супроводжувало зниження цін на пшеницю. Схожі залежності спостерігалися і при зміні цін на метали, соняшникову олія, тощо", - пише економіст.




DT.UA
Як результат, зазначає Кораблін, курс долара виявляється важливим чинником благополуччя малих сировинних країн. Рис. 1 ілюструє його котирування євро в 1990-2015 рр. (до 1999 року – екю) і динаміку вітчизняної продуктивності праці. Остання представлена річним ВВП в розрахунку на одного працездатного мешканця країни. ВВП врахований у фіксованих доларових цінах (2005 року), що очищає його від інфляційних ефектів.

"Можна лише дивуватися тому, наскільки синхронно змінюються ці показники протягом останніх 15 (!) років: знецінення у 2001-2008 рр. долара з 0,9 до 1,46 дол./євро супроводжувалося зростанням річного виробітку одного українця з 2,8 до 4,4 тис. дол. І навпаки, подальшого зміцнення долара до 1,33 дол./євро в 2014 р. супроводжувало падіння продуктивності праці до 3,8 тис. дол." - наголошується в статті.

Як пише Кораблін, якщо в цьому зв'язку є хоч крапля глузду, курс долара до євро повинен впливати і на рівень безробіття в Україні: при більшій завантаженні потужностей і виробленню повинен зростати попит на робочу силу та її зайнятість.

DT.UA
Як не дивно, продовжує він, але ця кореляція дійсно простежується.

DT.UA

"Чим дешевше протягом останніх 22 років був долар на зовнішніх ринках, тим нижче виявлялося вітчизняне безробіття (розраховане за методологією Міжнародної організації праці, МОП).

Її мінімальні значення (5-6%) спостерігалися в 1995-му і 2007-2008 рр. - тоді долар падав до 1,3 дол./євро і нижче (до 1999 року - екю). Навпаки, максимальний рівень вітчизняного безробіття (11,6%) мав місце в 1999-2000 рр. при надзвичайно сильній американській валюті, коли за її 92 центи можна було придбати цілий євро", - описує тенденцію економіст.

"В осяжній перспективі навіть полуторне зростання реальних доходів представляється проблематичним з точки зору як необхідного для цього обвалу долара, так і фактичних його котирувань", - пише автор.

DT.UA

Більше про загрози для української сировинної економіки читайте у статті Сергія Корабліна "Бідність не порок?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".