UA / RU
Підтримати ZN.ua

Економіст звинуватив Держстат у заниження офіційної інфляції

Методологія Держстату недосконала, заявляє доктор економічних наук Андрій Ревенко і робить висновок, що "в Україні занижують офіційну інфляцію".

Методика і практика розрахунків індексу споживчих цін (ІСЦ), рівень прозорості і адміністрування дають підстави засумніватися в невірності офіційних цифр Держстату, пише доктор економічних наук Андрій Ревенко у своїй статті для ZN.UA.

Автор нагадує, що інфляція в Україні в останні два роки була дуже високою. "За оцінками ЦРУ, інфляція в Україні в 2015 р. була найбільшою серед 225 країн світу, поступаючись лише Венесуелі, за якою даних поки немає", - стверджує економіст.

ІСЦ формується на базі щомісячної реєстрації приблизно 200 тис. цін і тарифів у 86 містах України. ІСЦ, крім свого основного завдання, використання для коригування заробітної плати, пенсій, робить вирішальний вплив на формування ряду інших важливих макроекономічних показників, йдеться в статті.

Проте, пише автор, "показники реальної чистої зарплати (за винятком податків та інших обов'язкових платежів), скориговані за індексом споживчих цін, дають результати, які навряд чи можуть викликати довіру у більшості громадян. Виходить, що за 2000–2014 рр. вона зросла в 4,31 разу, а реальні пенсії, які є другим за величиною компонентом грошових доходів населення, збільшилися аж у 6,31 разу".

Крім того, при настільки високій інфляції протягом календарного року Держстат не наводить ніяких даних по середніх цінах і тарифах. Вони з'являються тільки в березні наступного року і всього лише з 22 продуктів харчування.

"Спостерігається багаторічна незмінна позиція не наводити всіх індивідуальних індексів споживчого набору й особливо середніх цін і тарифів, а відбуватися тільки віртуальними загальним і груповими ІСЦ. Такий підхід можна було б ще якось виправдати при євросоюзівській, а не нашій інфляції", - робить висновок економіст.

Нагадаємо, Національний банк України зберігає свої очікування щодо інфляції на рівні близько 12% в 2016 році, при цьому зазначає, що приведення комунальних тарифів до ринкового рівня в поточному році полегшить завдання зі зниження рівня інфляції в середньостроковій перспективі.

Докладніше читайте в матеріалі Андрія Ревенко "Як в Україні рахують споживчу інфляцію. Частина 1".