UA / RU
Підтримати ZN.ua

Економіст виявив масштабні невідповідності в офіційних даних з інфляції

Методики розрахунку індексів споживчих цін підривають довіру до офіційної статистики.

Доктор економічних наук Андрій Ревенко виявив масштабні невідповідність між цінами і індексами споживчих цін, які розраховує Державна служба статистики України.

"Ці невідповідності виразно проявляються при порівнянні цін та індексів не за місяць-два і навіть не за рік, а за більш тривалі періоди", - пише він у своїй статті для DT.UA.

Як нагадує автор, десять років тому (на початку 2006 р.), реагуючи на критику і недовірe в суспільстві до опублікованих індексів споживчих цін (ІСЦ), DT.UA звернулося до експертів з макроекономіки та статистики за їх оцінками на цей рахунок. Незабаром після публікації з цього приводу (у березні 2006 р.) на колегії тодішнього Держкомстату положення з цими індексами було визнано незадовільним. Таке рішення було начебто єдиним за багато років.

За минулі десять років недовіра в суспільстві до достовірності наших ІСЦ ніяк не поменшала, і DT.UA вирішило повернутися до цієї проблеми. Нове дослідження показало, що по багатьом позиціям за 1999-2015 роки індекси, які розраховує Держстат, істотно відхиляються від цінових змін.

"Проілюструємо одним прикладом. У грудні 2008-го 1 кг капусти коштував 1,38 грн, а в грудні 2009-го - 3,14 грн, або в 2,27 рази більше. А індекс по ній склав 78,4%, тобто показував не зростання, а досить пристойне скорочення ціни - майже в 1,3 рази. Тобто індекс був нижче зміни цін у 2,9 рази (2,27,5:78,4)", - пише автор.

Економіст зазначає, що такі невідповідності між цінами та індексами впливають на їх реальну зміну і формування загального ІСЦ. Але, напевно, саме по овочам і фруктам виникають найбільш чутливі і масштабні невідповідності між зміною цін та індексів.

"Індекси споживчих цін за своєю логікою повинні відображати цінові зміни. Інакше їх визначення просто втрачає будь-який сенс", - підсумовує автор.

Нагадаємо, що інфляція в Україні за підсумками 2015 року склала 43,3%. Офіційний курс гривні до долара знизився за рік на 52% - з 15,76 грн до 24,00 грн/долар.

Докладніше читайте в матеріалі Андрія Ревенка "Як в Україні рахують споживчу інфляцію. Частина 2" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".