Що спільного між східним узбережжям Китаю, північчю Мексики і Західною 3? Коли Пекін у 1970-х роках відмовився від маоїстської економіки, КНР з мізерними зарплатами почав свій шлях до процвітання. І економічний бум стався на тихоокеанському узбережжі, в регіоні, близькому до портів Канади і США, через які китайські виробники отримали доступ до величезних ринків.
Північна Мексика з її низькими зарплатами почала стрімко розвиватися з першого січня 1994 року, коли почала працювати угода про зону вільної торгівлі в Північній Америці. Як ці дві країни, Україна почне отримувати вигоду від своєї близькості до західних споживацьких ринків. І почнеться цей процес саме з регіонів, географічно близьких до Євросоюзу. Мало хто помітив за новинами про війну з тероризмом і обвал цін на нафту, але Україна в цьому році отримала безмитний доступ до ринку ЄС для більшості своїх товарів.
Про це в статті для Atlantic Council пише американський журналіст Джеймс Брук, який очолює редакцію "Голосу Америки" в Москві. Він нагадує, що Західна Україна колись була "занедбаним радянським регіоном на західному фронті". Але в перший же день цього року компанії, розміщені тут, зрозуміли, що до 500-мільйонного ринку ЄС їм треба їхати лише один день вантажівкою.
Західна Україна, на думку автора, дуже схожа на північ Мексики: товари звідси можуть швидко потрапити на великий європейський ринок завдяки автомобільним і залізничним перевезенням. І місячна зарплата тут низька. В доларовому еквіваленті зарплати на тихоокеанському узбережжі Китаю вдвічі вищі, ніж в Західній Україні, в сусідній Польщі – в п'ять разів вищі, а в Німеччині, Франції і Італії в 50 разів.
Американський журналіст пише, що "без фанфарі" перші європейські компанії тихо переносять своє виробництво в західні українські регіони. Посол Канади в Україні Роман Ващук розповів, що єдиний і найбільший постачальник хокейних ключок для його країни – це завод на Заході України. Ним керує австрійська компанія спорттоварів Fischer. Посол США Джефрі Пайєтт не так давно повернувся зі Львова, де зустрівся з представниками компанії Eleks, яка створює програмне забезпечення для Cirque du Soleil і спецефекти для Голівуду.
У Львові живе близько 50 тисяч працівників технічної спеціальності. Місто будує вже свій другий парк високих технологій. Інше західноукраїнське місто Івано-Франківськ також планує збудувати такий комплекс. В цей же час, Київ у Центральній України поки не розглядає таких планів і немає нічого подібного.
Європейський банк реконструкції і розвитку відкрив свій офіс у Львові. Це єдине його представництво за межами столиці, оскільки європейські інвестори бояться війни на Сході України. Однак Львів, колишнє місто імперії Габсбургів, розташований за 1200 кілометрів від Донецька, в якому триває війна. Якщо пояснювати на американських прикладах, то це все одно, що відкрити завод в Орегоні, тому що в Лос-Анджелесі тривають сутички.
Автор пише, що, нажаль, фото і відео із зони АТО, попри те, що вона займає лише частину двох областей, формують уявлення світу про всю країну. Однак, на думку американського журналіста, головними новинами з України в 2016 році будуть пов'язані з бізнесом. На його думку, українці досягли поворотного моменту після двох тяжких років. Економічний розвиток і інвестиції мають надійти із Заходу.
Було би несправедливо порівнювати бойовиків в Донбасі з повстанням племен на Півдні Мексики чи Росію з Гватемалою. Але економічна паралель між Мексикою і Україною досить точна. Відновлення і розвиток України не почнеться з охопленого війною і індустріального сходу країни. Навіть якби там закінчилася війна, Донецьк і Луганськ втратили половину свого населення, більша частина місцевих заводів і інфраструктури в руїнах, а багато вимушених переселенців навряд чи захочуть повертатися. Також тяжко уявити, щоб американські і європейські лідери віддали мільярди доларів своїх виборців на відбудову Донбасу.
В цей же час, Кремль також не демонструє готовності дотримуватися рецепту Коліна Павелла: "Хто зламав, той і ремонтує". Після того, як ціни на нафту впали ще на чверть у порівнянні з вартістю бареля в 2014 році, Росія тепер розорена, а режим Володимира Путіна намагається пристосуватися до ізоляції.
Росія і Україна вочевидь повинні бути економічними партнерами, такими, як США і Канада. І колись ці дві країн знову будуть близькими, але це точно не станеться до 2020-х років.
Сьогодні економічні зв'язки між двома слов'янськими гігантами мінімальні. Першого січня Захід відкрив свої двері для товарів з України, а Кремль в цей же момент закрив свої для більшості українських продуктів. Українці, які подорожують в Росію, а особливо чоловіки, проходять дуже жорсткий контроль. В цей же час, Єврокомісія ухвалила рішення про скасування віз для громадян України.
Цієї весни зійдуть перші паростки відродження української економіки і вони будуть особливо помітні в Західній України через близькість регіону з ЄС.
Тим часом, Світовий банк прогнозує, що зростання економіки України у 2016 році складатиме 1%. У цілому Світовий банк знизив прогнози зростання світової економіки в 2016 році до 2,9%. Аналітики Світового банку в червні прогнозували світовій економіці зростання у 3,3% у 2016 році.
А в коментарі ZN.UA керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій висловив переконання, що зовнішньоекономічні фактори для України у 2016-му залишаться негативними. За прогнозом аналітика, ціни на сталь, і на руду під тиском. Мова може йти не тільки про зниження обсягів експортної виручки, але і про куди більш серйозні ризики.
Також в 2016 році уряд та НБУ прогнозують інфляцію в 12%, зростання ВВП на 2%. Голова Національного банку України Валерія Гонтарева в інтерв'ю ZN.UA спрогнозувала, що через три роки інфляція в Україні становитиме 5%.